Серед споживачів побутує думка, що постачальники газу свідомо знижують тиск у газовій трубі задля того, щоби змусити лічильник газу "накрутити" більший обсяг при його спалюванні в плиті або в інших газових приладах.
Багато споживачів обґрунтовано вважають, що через знижений тиск у трубах потрібно більше часу для нагрівання води або приготування їжі. І, відповідно, за цей більший час лічильник "накручує" більший обсяг спожитого газу. Та, як з'ясувалося, це не так.
Чим менше тиск газу у трубі, тим повільніше обертається лічильник. І відповідно - тим менший обсяг газу він налічує.
Щоб наочно собі уявити більш чи менш інтенсивну витрату газу з труби, можна скористатися аналогією із запальничкою. Якщо відкрити її регулятор "на всю котушку", то полум'я буде високим, і газ в запальничці швидко вигорить. Якщо відкрити регулятор наполовину або менше, буде горіти тонкий язичок полум'я, однак газу в запальничці вистачить на більше часу. Хоча спочатку його обсяг був однаковий при тій і при іншій витраті. Ще більш переконливим виглядає досвід, спеціально поставлений доктором технічних наук Максимом Карпашем. Він нагрівав 1 літр води від 15 до 90 градусів. Причому перед газовою плитою вчений встановив манометр і регулятор тиску газу. Спочатку він нагрівав воду при тиску в трубі 2,5 кПа (кілопаскалів). А потім той самий об'єм води і в такому ж температурному інтервалі вчений нагрівав при зниженому тиску - 1,7 кПа.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
У першому випадку на нагрівання води пішло 9 хвилин 50 секунд, у другому - 11 хвилин 13 секунд. Тобто, при більш низькому тиску газу для нагрівання того ж обсягу води і на таку ж температуру пішло більше часу, ніж при більш високому. Однак при цьому згорів один і той самий обсяг газу - 24 літри.
Звідси висновок: при зменшенні тиску в трубі швидкість нагрівання знижується, однак витрата газу не підвищується. Просто, для досягнення кінцевої мети (нагрівання) знадобиться більше часу.
Нагадаємо, українцям також пояснили, чому газ йде по одній трубі, а тарифи в усіх постачальників різні.