Які реальні зарплати отримують українці: середні цифри від Держстату не відображають заробітків громадян

Автор: Марченко Любов

Середня зарплата, яку оприлюднює Держстат України, не відображає реальних заробітків громадян. Насправді більшість українців отримує набагато меншу зарплату. А у показнику середньої зарплати не враховуються заробітки багатьох українців.

Які реальні зарплати отримують українці: середні цифри від Держстату не відображають заробітків громадян - today.ua

За статистикою реальна зарплата зросла майже на 12%

Торік у грудні українці, якщо вірити статистиці, отримали рекордні зарплати. Так, номінальна (без урахування інфляції) зарплата по країні становила 17 453 гривні. Це на 3171 гривню більше, ніж у листопаді, або на 3274 гривні більше, ніж у грудні минулого року.

Звісно, грудень – місяць не типовий. Зазвичай на кінець роки випадають річні та квартальні премії, бонуси та інші плюшки, призначення яких – дати громадянам хоча б у новий рік забути про постійну нестачу коштів. Тому для об'єктивнішої оцінки доходів варто розглядати середню зарплату за підсумками року.

За 2021 рік вона в Україні зросла порівняно з 2020 роком майже на 21%. За підсумками 2021 року середня зарплата в Україні склала 14 014 гривень. При цьому реальна зарплата (з урахуванням відсотка інфляції), за даними Держстату, стала вищою на 11,9%, тобто майже на 12%. Які реальні зарплати отримують українці: середні цифри від Держстату не відображають заробітків громадян Проте аналітики стверджують, що показник середньої зарплати і близько не відображає реальної картини заробітків.

Популярні зараз

В Україні виник гострий дефіцит спеціалістів: роботодавці конкурують за кандидатів і підвищують зарплати

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Українські банки масово блокують карти клієнтів: названо причини

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

При підрахунку середньої зарплати не враховуються заробітки навіть половини працівників

Насправді, реальні суми, які громадяни отримують на руки, набагато менші. Тому є декілька причин.

По-перше, сума, яку громадяни отримують на руки (чистими), відрізняється від показників зарплати майже на 20% (18% ПДФД 1,5% військового збору). Тобто, умовно кажучи, якщо вам за відомостями нарахували 10 000 гривень, то реально на руки ви отримаєте 8050.

По-друге, середня зарплата в Україні обчислюється як середня арифметична між усіма заробітками. Тобто, наприклад, підсумовується зарплата бібліотекаря, який отримує мінімалку, і банкіра, який отримує кілька мільйонів на місяць. При цьому середнє арифметичне між ними вийде дуже непоганим.

По-третє, методологія підрахунку середньої зарплати в Україні включає не всіх працюючих громадян. Дані, які бере до уваги Держстат, не включають і половини реально працюючих громадян. Держстат враховує лише 7,02 млн осіб замість 16 млн зайнятих. Статистика не враховує підприємців, працівників підприємств, на яких працює менше 10 осіб, трудових мігрантів та, звичайно ж, громадян, які працюють неофіційно. У багатьох із цих "неврахованих" працівників зарплата набагато нижча не лише за середню, а й навіть за мінімальну.

Тому аналітики вважають, що набагато об'єктивнішим був би підрахунок медіанної зарплати, а не середньої. Медіанна – це показник зарплати, вище якого перебувають заробітки половини громадян, і нижче якого також розташовані зарплати половини громадян.

"Статистика вказує середню зарплату, а не медіанну, яка, як показує практика інших країн, на 10-15% нижча за середню. Таким чином, без податків і за правильної методології, середньостатистична зарплата на 30% менша, ніж опублікована", – каже віце -Президент з питань економічної політики в Українському союзі промисловців та підприємців Віктор Скаршевський.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, реальна медіанна зарплата українців за підсумками 2021 року становить 9810 гривень, а не 14014, як публікує Держстат.

Нагадаємо, в Україні підвищили зарплати працівникам МВС.