Українцям готують ринкові тарифи на електроенергію: що це означає, і коли чекати нової вартості

Автор: Марченко Любов

В Україні вже, очевидно, цієї весни підвищать тарифи на електроенергію для населення. Зараз в уряді розглядають кілька варіантів підвищення: або поетапне зростання згідно із затвердженими графіками, або моментальне підвищення одразу до ринкового рівня цін. У будь-якому випадку це дуже відчутно вдарить по споживачах.

Українцям готують ринкові тарифи на електроенергію: що це означає, і коли чекати нової вартості - today.ua

Як держава має намір захистити громадян від високого тарифу на електроенергію, і на скільки він може стати вищим, розповів в інтерв'ю виданню apostrophe радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.

Незважаючи на те, що НКРЕКП обмежила зростання вартості електрики для населення, тарифи, таки, змінюватимуть. В енергосистемі країни, через регулярні ракетні обстріли, склалася дуже важка ситуація, яку потрібно терміново виправляти. Відновлення енергосистеми вимагатиме мільярдних вкладень. Тож ціну на електрику доведеться підвищувати. І що швидше це зроблять, то меншою "кров'ю" обійдеться весь цей процес, каже Юрій Бойко.

На сьогоднішні в уряді розглядають кілька варіантів підвищення тарифів. Один із них – підвищення вартості відразу до ринкового рівня, інші – поетапне зростання тарифів.

Популярні зараз

Українські пенсіонери мають право на виплату від ООН: хто може розраховувати

В ООН прогнозують масову міграцію українців вже найближчими місяцями

Чи мають право працівники ТЦК затримувати людей на вулиці

У піджаку в стилі мілітарі та на шпильках: Олена Зеленська відвідала освітній фестиваль у Львові

"І чим радикальніший варіант буде прийнято, тим швидше в ринок прийдуть інвестиції", - каже радник глави уряду.

Якщо оберуть варіант із підвищенням до ринкового рівня, то тариф на електроенергію може одразу зрости вчетверо. Адже сьогодні українці платять за електрику лише одну четверту частину її ціни.

Українцям готують ринкові тарифи на електроенергію: що це означає, і коли чекати нової вартості

"Сьогодні тариф для побутових споживачів приблизно в чотири рази нижчий від реальної ціни енергії. І, підтримуючи цей тариф, держава дотує кожну кіловат-годину незалежно від рівня доходів усіх споживачів. Сьогодні на такі дотації йде вже понад 140 мільярдів гривень на рік", - каже експерт.

Звісно, таке підвищення плати за електрику викличе невдоволення громадян. Адже навіть за теперішніми цінами багато хто не може оплачувати комунальні послуги, у тому числі й вартість електроенергії. Проте іншого виходу немає. А найбільш незаможних держава підтримає субсидіями.

Це буде адресна допомога, яку нададуть саме тим, хто не може платити таку ціну за електрику. За підрахунками, на це може піти близько 40 мільярдів на рік замість 140, на які державі доводиться дотувати галузь енергетики. Тобто є економія в 100 мільярдів гривень.

"Така стратегія обійдеться платникам податків дешевше, і при цьому дозволить захистити громадян з низькими рівнями доходу. А ті, хто може платити за енергію, це робитимуть", - резюмував радник прем'єра.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Водночас, в уряді, очевидно, не усвідомлюють, скільки сімей з низьким доходом зараз не мають субсидії і не матимуть її найближчим часом. Причини відмови можуть бути різними. Найпоширеніша з них – дорослий безробітний член сім'ї. З початком війни багато українців втратили роботу. А при сьогоднішньому скупому ринку праці люди не можуть знайти собі роботу місяцями, а то й по півроку. Такі сім'ї ледве виживають і за нинішніх тарифів.

Нагадаємо, крім того, вже незабаром зростуть тарифи на воду і каналізацію і, ймовірно, після опалювального сезону подорожчає газ.