За оцінками економістів, щомісячні витрати українського бюджету зараз становлять близько 200 млрд. гривень. При цьому, за найскромнішими підрахунками, половини цих грошей немає, вони не надходять до бюджету. Якщо ситуація в найближчі місяці не покращиться, то уряд буде змушений вдатися до максимального скорочення бюджетних видатків. Насправді це означає масові звільнення. Насамперед – чиновників, а за ними й інших бюджетників.
Про це, зокрема, натякнув в інтерв'ю виданню The Economist голова українського Мінфіну Сергій Марченко.
За підсумками року падіння ВВП в Україні може становити 44%, каже Марченко. Приблизно такий самий прогноз дав і Всесвітній банк: за його прогнозом "недобір" ВВП становитиме 45% порівняно з минулим роком.
Експерти вважають, що до таких катастрофічних втрат держбюджету спричинило не лише скорочення обсягів виробництва, а й деякі кроки влади. Зокрема, заборона на закупівлю імпорту (крім критичного), з якої йдуть у скарбницю митні збори. Друга велика втрата держбюджету – катастрофічне зниження прибутку від податків. З початком війни уряд дав бізнесу безпрецедентні преференції з податків, унаслідок чого податкові надходження знизилися. У результаті – утворилася величезна дірка у бюджеті, яка дедалі більше розростається. Наразі НБУ покриває 5-мільярдну (у доларах!) щомісячну дірку за рахунок друкування нових грошей. Однак це дорога в нікуди. Це лише призводить до зростання цін і може розкрутити у країні гіперінфляцію.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Українська влада сподівається на допомогу міжнародних партнерів. Причому – на безоплатну допомогу. Йшлося про фінансові гранти для України. Однак поки що з цим не густо. А допомога, яку нам дають – переважно військова. Це, звісно, добре, але цього замало збереження стійкості фінансової системи країни.
Тому скорочуватимуть бюджетні витрати за рахунок звільнення бюджетників. Крім того, якщо бізнес змусять повернутися зі спрощеної системи оподаткування на загальну, то багато ФОП або змушені будуть закритися, або поїдуть за кордон. А це спричинить ще одну хвилю масових звільнень найманих працівників.
Таким чином, все залежить від того, коли скінчиться війна. І що довше вона триватиме, тим плачевнішими будуть її наслідки для України та кожного українця.
Нагадаємо, Верховна Рада не піде на збільшення податків для ФОПів. Таку думку висловив нардеп від "Голосу" Ярослав Желєзняк. На думку Желєзняка, такий крок буде безглуздим, адже це не призведе до значного збільшення бюджетних доходів. А ось до соціального вибуху у підприємницькому середовищі може призвести.