Today.ua

Український бізнес готується до масового скорочення працівників

На український бізнес чекають непрості часи. Через збитки, пов'язані з війною, підприємства будуть змушені скорочувати обсяги виробництва. А за цим грядуть і скорочення працівників.

Про це свідчать підсумки щомісячного опитування, яке проводить Нацбанк України, повідомляє портал Business.UA.

Так, у листопаді, порівняно з жовтнем, знизився індекс очікувань ділової активності, який Національний банк розраховує щомісяця. У листопаді цей показник знизився до 42,7 (у жовтні індекс дорівнював 44,9).

Останнім часом негативні прогнози щодо діяльності промислових підприємств лише посилюються. Здебільшого це пов'язано з атаками на об'єкти української критичної інфраструктури, а також із руйнуванням виробничих потужностей багатьох заводів. У жовтні секторальний індекс дорівнював 45,8, а в листопаді він знизився до 44,1.

Як наслідок, загальна кількість продукції та замовлень різко скоротилася. Причому це стосується як товарів для внутрішньої реалізації, так і експортних. Та все ж загальне охоплення незавершеного виробництва в листопаді знизилося в порівнянні з жовтнем. Однак це зниження незначне.

Найменш песимістичні прогнози зараз спостерігаються на підприємствах будівельного сектору. Тут секторальний індекс становив 41.0 (у жовтні – 38.2).

Очікування щодо охоплення завершених будівельних робіт, а також нових замовлень пом'якшилися і стали трохи менш песимістичні. Те саме стосується закупівлі сировини та матеріалів. Але треба враховувати, що їхні коефіцієнти очікування все ще залишаються нижчими за нейтральний рівень.

Більш песимістичні прогнози у сфері торгівлі. Через війну загальна платоспроможність громадян, і дрібних підприємств істотно знизилася. Секторальний індекс знизився до 45,2 у порівнянні з 48,9 у жовтні.

При цьому всі опитані підприємства очікують на підвищення цін на свою продукцію, що пов'язано з багатьма несприятливими факторами. Через зниження конкурентоспроможності підприємства також змушені будуть скорочувати свою виробничу програму. І, відповідно, скорочення працівників також не уникнути.

Нагадаємо, українцям прогнозують зниження реальних зарплат на чверть попри підвищення номінальних заробітків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ