Українські біженці у Польщі можуть отримувати польську пенсію. Але при цьому є дві обов'язкові умови: вони мають досягти пенсійного віку за польськими законами та мають офіційно (з усіма податками) відпрацювати у Польщі хоч якийсь час. При цьому для пенсіонерів похилого віку умови набагато лояльніші, ніж для тих, які тільки вийшли на заслужений відпочинок.
Хто з українців та на яких умовах може розраховувати на польську пенсію, розповіло видання napensii, посилаючись на публікацію EWW.
Отже, щоб отримувати польську пенсію, українці мають відповідати двом вимогам:
- бути пенсійного віку. У Польщі пенсійний вік для жінок становить як у нас – 60 років, а пенсійний вік для чоловіків – 65 років;
- Хоч якийсь час працювати і сплачувати податки Польщі.
При цьому у Польщі для отримання пенсії достатньо мати 20/25 років (жінки/чоловіки) страхового стажу.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Для різних вікових груп є різні правила виплати пенсії. Зокрема, за віком біженці у Польщі поділяються на такі три групи:
- люди, що народилися до 1949 року;
- люди 1949-1069 років народження;
- люди, які народилися після 1969 року.
Найпростыше отримати польську пенсію українським пенсіонерам віком до 1949 року народження, тобто тим, які вже завідомо на пенсії. Їм достатньо мати мінімальний за польськими законами стаж роботи (20/25 років). При цьому, якщо такі люди офіційно відпрацювали в Польщі хоча би рік або два, то вони отримуватимуть мінімальну польську пенсію. Вона становить 1 338,44 злотих, що на сьогодні становить 11 082 гривні (за офіційним курсом).
Людям, які належать до другої вікової групи (з 1949 по 1969 роки народження) вже платитимуть польську пенсію інакше. Вона залежатиме від тривалості часу, який українець офіційно працював у Польщі та сплачував там податки до ZUS та Пенсійного фонду.
Якщо, наприклад, ви відпрацювали у Польщі 10 років, а в Україні 20, то Україна виплачуватиме вам пенсію за 20 років роботи, а Польща свою частину – за 10 років. При цьому стаж роботи в Польщі може бути меншим за один рік. Все одно пенсіонер отримуватиме свою частку польської пенсії пропорційно до відпрацьованого там часу та сплачених внесків.
А ось українці старше 1969 року зможуть після досягнення пенсійного віку претендувати на більші пенсійні виплати, ніж їхні старші співгромадяни із другої вікової групи. Справа в тому, що громадяни з другої вікової групи сплачували внески або до ZUS, або до Пенсійного Фонду. А ось ті, які старші за 1969 рік, сплачують внески в обидві організації. А отже і розмір польської пенсії у них буде вищим.
Нагадаємо, в Україні з 1 січня змінилася головна умова для виходу на пенсію.