З початку війни в Україні мільйони наших співгромадян залишили рідну країну, знайшовши собі тимчасовий притулок за кордоном. Однак не всі вони залишаються там. Дехто вже повернувся на батьківщину. А останнім часом українці почали виїжджати з Європи масово.
Є дві головні причини, через які українці почали масово виїжджати з європейських країн, розповіла виданню rbc.ua українка Тетяна Сологуб, яка мешкає у Португалії.
З перших днів війни вона активно допомагає нашим співвітчизникам, які опинились у цій країні. Жінка знає мову і тому допомагає співгромадянам із перекладом документів, пошуком житла, а також взагалі з адаптацією до нової країни та нового місця проживання.
У березні цього року влада Португалії продовжила для українців термін дії тимчасового захисту на 6 місяців. Тобто, практично до кінця літа. Проте вже зараз українці масово виїжджають із цієї країни. За останні два місяці кількість українців, що в'їхали до Португалії, обчислюється одиницями, а покинули цю країну вже понад 4 тисячі наших громадян.
А загалом, з початку війни в Португалії отримали тимчасовий захист 58 043 українці. І все ж таки, дедалы більше наших співгромадян повертається звідти.
Тетяна Сологуб виділяє кілька головних причин повернення біженців
Низькі виплати допомоги біженцям, яких не вистачає прожиття.
"Виплати в Португалії невисокі. Грошей вистачає на кілька покупок продуктів у магазині. Дають близько 190 євро, та й то не всім. Сума розраховується у кожному окремому випадку", - каже Тетяна.
Занадто дорога оренда житла. За отриману допомогу, звісно, орендувати житло не будеш. Тож доводиться шукати роботу. Однак зарплати в Португалії здебільшого невисокі. І нерідко для того, щоб винаймати житло і більш-менш нормально жити нашим біженцям доводиться, окрім основної роботи, ще й підробляти.
Крім того, багато хто повертається, просто знудьгувавшись за рідними і рідним домом. Насамперед, звичайно, їдуть ті, чиє житло не постраждало від війни, і чиї рідні місця не в зоні бойових дій. Оговтавшись від першого шоку війни, а також дізнавшись від близьких, які залишились на батьківщині, що в Україні також можна знайти роботу, люди вирішують повернутися додому.
"Я б іще додала, що багато українців виїжджають з Португалії не тільки в Україну, а й в інші країни ЄС. Знайома переїхала до Австрії, де вищі зарплати. Тим, кому в Португалії пощастило отримати більш-менш пристойне житло, поки залишаються тут", - уточнила Тетяна Сологуб.
Втім, навіть із багатших країн Європи українські біженці почали дедалі активніше повертатися додому. Мабуть, туга за домом і за рідними людьми сильніша, ніж сите життя за кордоном.
Нагадаємо, у Німеччині не вистачає кваліфікованих спеціалістів. Тому там охоче готові взяти на роботу українців, але все ж таки від них потрібна кваліфікація та знання мови.