Today.ua

Українські банки блокують грошові перекази клієнтів: хто потрапив під підозру

Останнім часом клієнти масово скаржаться на банки через те, що ті блокують їм грошові перекази. При цьому вимога у банкірів одна- підтвердити джерело грошей, які вони персилають. Однак і після такого підтвердження рахунок іноді ще довго залишається заблокованим.

Вимоги банків небезпідставні. Вони виконують вимогу закону, який велить ретельно перевіряти транзакції, що здійснюються публічно значущим персонами (в англійській абревіатурі PEP - politically exposed person). В Україні такими РЕР вважаються всі, хто працює або коли-небудь раніше працював в органах державної влади. Причому, перевірці підлягають не лише їхні перекази, але також і грошові перекази їхніх родичів. Таким чином держава намагається хоч якось протидіяти відмиванню незаконно нажитих грошей.

Однак при цьому банкіри занадто буквально сприйняли ці вимоги і стали блокувати навіть незначні грошові перекази дрібних чиновників або їхніх рідних.

Так, наприклад економіст Олексій Дорошенко розповів, як банк заблокував переказ у сумі 150 гривень, який робив його брат - депутат однієї з місцевих рад. При цьому у чоловіка вимагали, щоби він підтвердив джерело походження таких "грошисьок".

На жаль, такий випадок не поодинокий. Надміру ретельні банкіри, щоб не зажити слави посібників хабарників і казнокрадів, готові "дмухати на холодне". Вони направо і наліво блокують перекази і рахунки, змушуючи людей нервувати та вимагаючи з них купу "папірців".

Клієнти стали масово скаржитися в Нацбанк про те, що в банках лежать мертвим вантажем їхні гроші, які не рухаються далі. Через це терпить втрати бізнес, і страждають окремі люди. У зв'язку з цим, Нацбанк розіслав свої рекомендації банкам, кого перевіряти не слід.

Отже, в яких випадках не потрібно перевіряти ПЕПа

Банк не рекомендує піддавати ретельній перевірці клієнтів, які давно в ньому обслуговуються і не працюють в органах влади від року та більше. Якщо вони проводять зрозумілі грошові операції, не переказують "захмарних" сум і ніколи не були запідозрені банком у "лівих" грошових переказах, то й піддавати їх перевірці не слід.

Нацбанк навіть називає конкретну суму, до якої банкірам не варто вивчати клієнта "під мікроскопом": якщо за три останні місяці обсяг фінансових операцій клієнта не перевищив 200 тисяч гривень, то гроші ці, швидше за все, чесно ним зароблені.

Буває, правда, що людина раптово кладе на депозит або переказує велику суму. Тоді варто з нею зв'язатися, щоби з'ясувати, звідки ці гроші. Можливо, клієнт продав щось зі своєї власності. Звідти й утворилася значна сума.

Кого варто перевірити

Але навіть у цих випадках просто взяти і заблокувати рахунок клієнта - не можна. Це непрофесійно з боку банкірів, і може серйозно зашкодити іміджу банку, попереджає регулятор.

Нагадаємо, перед новим роком українські банки стали масово відмовляти своїм клієнтам в обслуговуванні. Вони вимагали, щоби клієнт, крім унікального банківського рахунку IBAN, вказували ще й старі банківські реквізити.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ