У вівторок, 24 січня, "Бюлетень учених-атомників" перевів уперед стрілки на Годинника Судного Дня, що символізує час, який залишився у людства до глобальної ядерної катастрофи. Стрілки символічного годинника зупинили за 90 секунд до опівночі. Ще ніколи світ не був так близько до апокаліпсису.
Журнал "Бюлетень учених-атомників" було засновано ще 1947 року. Його творцями була група учених-атомників – творців атомної бомби. Одним ыз найбільш резонансних проектів цього журналу став Годинник Судного Дня – символічний хронометр, що показує час, який залишився у людства до глобальної катастрофи.
На цьому годиннику точкою неповернення вважається опівночі. У 1947 році, коли Годинник тільки з'явився, за спільним рішенням час на ньому було встановлено за 7 хвилин до опівночі. З того часу провідні світові учені-атомники щороку вирішують, куди перевести стрілки цього годинника. Їх можна переводити вперед, ближче до опівночі, коли людство наближається до катастрофи, або назад, коли у світі вщухають пристрасті. Можна також залишити стрілки на місці, якщо не відбувається жодних глобальних зрушень.
"Рішення про переведення стрілок приймає рада директорів журналу за допомогою запрошених експертів, серед яких, зокрема, 18 лауреатів Нобелівської премії", - повідомляє Вікіпедія.
За 76 років існування цього проекту хвилинну стрілку годинника пересували 25 разів. Найбільш віддалена від опівночі (на 17 хвилин) вона була у 1991 році. Тоді СРСР та США підписали договір про скорочення стратегічних озброєнь. Цей рік став роком закінчення Холодної війни. Потім, у 1995 році її наблизили до опівночі на 3 хвилини через витік на захід ядерних технологій колишнього СРСР. Далі, починаючи з 1995 року, час до ядерного апокаліпсису лише скорочувався. А з 2017 року час до опівночі став дробним. Запасу часу залишилося мало, і його почали ділити на секунди.
Попереднє переведення стрілок було в 2020. Тоді до опівночі залишалась 1 хвилина 40 секунд. А тепер стало ще на 10 секунд менше. Ще ніколи за 76 років стрілки Годинника Судного Дня не були такі близькі до точки неповернення.
Учені називають такі причини чергового переведення стрілок:
- Вторгнення РФ в Україну та зростання ризику ядерної ескалації.
- Зростаючий ризик ядерної загрози від Запорізької АЕС та Чорнобильської АЕС.
- Випробування Північною Кореєю балістичної ракети середньої дальності у жовтні 2022 року.
- Наближення терміну закінчення останнього договору про стримування ядерного озброєння між Росією та США. Він спливає в лютому 2026 року, і поки що ні з одного, ні з іншого боку не видно жестів доброї волі, аби його продовжити.
- Кліматична криза, що охопила світ, а також неготовність світової спільноти до спільного вирішення глобальних екологічних проблем.
- Неконтрольований розвиток біотехнологій та створення біологічних загроз – таких як COVID-19.
Таким чином, якщо людство не зможе приборкати свої амбіції та жадібність за 90 секунд до фатальної позначки, то не виключено, що наступного разу вже не буде потреби пресувати стрілки Годинника Судного Дня. Та й не буде кому.