Незважаючи на те, що більшість українців скаржаться, що їхні доходи впали через епідемію і декілька локдаунів, ціни на житло демонструють іншу тенденцію. Вони нестримно ростуть. Ну, а оскільки вони ростуть, то це означає, що є попит на таке дороге житло.
Фахівці ринку нерухомості проаналізували ціни на столичному ринку житла. Звичайно, там вартість квадратних метрів набагато вища, ніж в інших регіонах України, однак тенденції одні й ті ж практично скрізь.
На скільки подорожчало житло з початку року
У січні середня вартість квадратного метра в київських новобудовах становила 28 000 гривень або 990 доларів. А до кінця червня, за півроку, вона виросла до 30 800 гривень або 1130 доларів. Таким чином, за перше півріччя поточного року ціни в гривнях зросли на 9,1%, а в доларах - на 12,8%.
Випереджаюче зростання цін в доларах вийшло через те, що за перше півріччя гривня трохи зміцнилася стосовно до долара. І тому вийшло, що ціни в гривнях зросли менше, ніж у доларах, пояснив директор консалтингової компанії City Development Solutions.
Приблизно такі ж дані наводить і керівник відділу інвестицій та аналітики компанії "Інтергал-Буд" Анна Анісімова.
"При цьому популярні формати категорії комфорт і бізнес-класу, серед яких міні-місто, багатофункціональний комплекс, еко-комплекс з рекреаційною складовою, wellness-квартал, дорожчають помітно швидше. Ціни в таких ЖК виросли в середньому на 10-15% з початку року ", - уточнила Анісімова.
Причини зростання цін на нерухомість
Експерти ранка нерухомості виділяють кілька причин зростання цін.
Попит на житло переважає над пропозицією. Як не парадоксально, попит на житло в цьому році безупинно зростає. Про це свідчить статистика продажів.
Навіть за минулий рік, який багато забудовників називають провальним для свого бізнесу, на ринку нерухомості було укладено на 25% більше угод, ніж за 2019-й, що йому передував. Збереглася ця тенденція і в першому півріччі нинішнього року. Так, у середньому за кожен місяць 2021 року продавалося 2500 квартир, тоді як в минулому році за цей же період кількість продажів становила 2370. При цьому обсяг нового житла, яке пропонує ринок, практично не змінився. Звідси можна зробити висновок, що попит зростає випереджаючими темпами.
Подорожчання собівартості будівництва - ще одна причина зростання цін на житло. Згідно з даними президента Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрія Піти, з початку року вартість будівельних матеріалів зросла на 5-7%. Ще більше додали в ціні будівельно-монтажні роботи. Вони лише за півроку подорожчали на 10%.
"Тенденція до збільшення собівартості будівництва триватиме до кінця 2021 року і може перевищити 15-17% в рік", -спрогнозував Юрій Піта.
Ажіотаж, що штучно нагнітається учасниками ринку. Цю причину також не можна скидати з рахівниць. Продавці житла зацікавлені в тому, щоб його якомога активніше купували і за нього дорожче платили. Тому вони заявляють, що до кінця року ціни на житло зростуть мінімум на третину, а тому зволікати з покупкою квадратних метрів не варто. Покупці, у свої чергу, підхоплюють ці панічні настрої і поспішають якомога швидше купити житло. При цьому за ціною вже не стоять - все одно буде дорожче.
Які прогнози на кінець року
Ціни на житло будуть рости. У цьому сходяться всі експерти. До кінця року вони стануть вищими, ніж зараз.
"За нашими прогнозами, до кінця 2021-го вартість квартир на первинному ринку може вирости ще на 5-7% в гривні. Таким чином, за підсумками 2021 року вартість житла на первинному ринку буде вище на 25%, ніж у 2020 році", каже Піта.
На думку Ганни Анісімовій, вартість житла до кінця року може зрости ще на 10-12%. При цьому випереджаючими темпами зростатиме житло із сегмента "комфорт". Воно може подорожчати ще на 22-25%. У бізнес-сегменті очікують зростання на 24%. А ось ціни на елітне житло злетять вгору ракетою - ще на 41% до кінця року.
Нагадаємо, власникам елітного і не дуже елітного житла доведеться до початку осені заплатити податок на житло, який сплачується на "зайві" квадратні метри. Тим, хто не встигне це зробити до початку осені, загрожує штраф.