Ціни на продовольство зростають у всьому світі. Україна, як країна, інтегрована у світовий ринок, не може залишитися осторонь глобальних економічних процесів. При цьому на сьогодні влада і бізнес не мають однозначної думки, чи дорожчатиме в Україні продовольство наступного року.
Що і на скільки протягом року подорожчало в Україні?
З листопада минулого року до жовтня нинішнього в Україні подорожчали майже всі види продовольства.
Зокрема, стали дорожчими:
- молочні продукти – майже на 10%;
- цукор – майже на 50%;
- соняшникова олія – майже на 60%;
- пшениця - на 40% на рік, через що зросли ціни на м'ясо і ковбасу;
- крім того, виросли в ціні яйця, хліб, м'ясо, овочі та сало.
У світі за рік ціни на продовольство зросли майже на третину – на 31,3%.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Експерти називають кілька причин підвищення цін на продовольство
Кліматичні катаклізми
Зокрема, через сильні посухи у країнах, які є основними світовими житницями (Канаді, Росії, США), було зібрано малий урожай пшениці, що призвело до зростання цін на неї. Повінь у Китаї призвела до зростання цін на овочі.
Заморозки в Бразилії призвели до поганого врожаю цукрової тростини і кави. А дефіцит пальмової олії спричинив підвищений попит на інші види рослинних олій, включаючи й соняшникову.
Складнощі з логістикою
Через карантин було розірвано багато ланцюжків постачання. Подорожчав морський фрахт через карантин у портах. Крім того, зросли ціни на доставку товарно-матеріальних ресурсів і через аварію в Суецькому каналі, коли він стояв заблокованим.
Відіграла свою роль і хронічна нестача водіїв вантажівок, яку відчувають у США, Великій Британії та інших країнах Європи.
Ціни на продовольство зростають також через підвищення цін на енергоресурси.
Що буде з цінами на продовольство в Україні у 2022 році?
Уряд каже, що контролює ситуацію. У Мінагрополітики стверджують, що цього року зібрано чудовий урожай пшениці, соняшнику та непоганий урожай цукрових буряків. Отже, згідно із законами логіки, внутрішні ціни хоча б на ці продукти мають знижуватися.
У міністерстві також посилаються на меморандум з експортерами, які пообіцяли не вивозити з країни останній продукт та забезпечити внутрішній ринок недорогою продукцією.
Проте в Українському союзі промисловців та підприємців (УСПП) кажуть, що через подорожчання добрив на 30% ціни на продовольство не знижуватимуться, а навпаки – зростатимуть. Питання лише в тому – наскільки вони зростуть.
Нагадаємо, тим часом ціни на олію в Україні встановили черговий рекорд.