Ціни на хліб в Україні можуть бути відчутно нижчими. Вартість хліба зростає через підвищення цін на сировину, енергоносії та зарплату працівникам хлібопекарської галузі. Проте пекарі змушені підвищувати вартість своєї продукції через те, що їм доводиться платити додаткові побори супермаркетам, які реалізують їхній продукт.
Про це розповів керівник об’єднання "Укрхлібпром" Олександр Васильченко в інтерв'ю одному з українських видань.
"Найбільші витрати після сировини – це все пов'язане з торгівлею, витрати на збут. Це чверть видатків, при цьому нам їх просто нав'язують!", - бідкається Васильченко.
Йдеться не про звичайні торгові націнки, а про ті суми, які пекарі змушені платити додатково. Кожна дрібниця має свою ціну. Хочеш продавати свій товар у конкретному супермаркеті – плати. Хочеш, щоби твій товар помітили покупці – плати іще. Інакше товар може "загубитися" на полиці так, що його ніколи не куплять.
"З'явився новий продукт, щоб його поклали на полицю - плати. Не хочеш цей бонус платити, не потрібно - у тебе продукцію не візьмуть. Хочеш, щоби товар лежав на вищому місці, - плати додатково. Встановили обов'язкові платежі "за обслуговування" - підлогу миють, територію підмітають і так далі", – поділився керівник "Укрхлібпрому".
Звичайно, пекарі змушені закладати ці побори рітейлерів у собівартість своєї продукції. А як інакше?
Традиційно вносять свій внесок у підвищення цін на хліб енергоносії, які постійно зростають у ціні, а також зерно, яке теж незмінно дорожчає. Українські аграрії орієнтовані зі своїм зерном на експорт, а там ціна на пшеницю зростає. Природно, що на ринку вона не поступається. А з дорогого борошна дешевий хліб не виходить.
Через сукупність цих факторів в Україні ціни на хліб цього року зросли на 15%.
При цьому, щоб не підвищувати вартість своєї продукції так, що вона стане недоступною для більшості громадян, пекарі вже найближчим часом будуть змушені використовувати при випіканні хліба менш якісне борошно.
"Борошно буде із заниженими хлібопекарськими якостями, тобто хліб може виходити не такий пухкий, не такий ароматний, не такий смачний", - зізнався президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дудченко.
Однак і такий непопулярний хід не зможе зупинити подорожчання хліба. Він зможе лише трохи його сповільнити. Таким чином, вже до кінця поточного року ціни на хліб можуть зрости ще на 20%, попереджають виробники.
Нагадаємо, в Україні хочуть повернути під контроль держави ціни на "соціальні" продукти. Звісно, хліб у цьому списку також є.