Today.ua

Ціни на газ в Україні б'ють рекорди: що буде з річним тарифом

В Україні ціни на газ підростають із кожним літнім місяцем. Тенденцію до зростання цін, що проявилася ще в кінці опалювального сезону, поки переламати не вдається. Ринкова ціна на серпень знову вище липневої. Швидше за все, це призведе до подорожчання місячного тарифу на серпень.

Згідно з даними Української енергетичної біржі (УЕБ) ціна кубометра, починаючи з травня, подорожчала на 6 гривень: у травні вона становила 9,3 гривні за кубометр, а до серпня піднялася до 15,3.

Українська енергетична біржа дає такі середньозважені ціни по місяцях з урахуванням ПДВ:

Чому так дорожчає газ

Ціни на газ цього літа ростуть всупереч логіці. Адже літня вартість раніше завжди була нижчою, ніж ціни на газ у холодну пору року. Однак цьогоріч на вартість газу впливає не тільки сезонний фактор, а й питання геополітики. І в сукупності це призвело до подорожчання газу на європейському ринку.

По-перше, Росія, намагаючись нав'язати Європі свої умови гри на газовому ринку, різко скоротила поставки блакитного палива. Природно, це не могло не позначитися на цінах на газ.

По-друге, як не дивно, різке потепління на вулиці, також спровокувало зростання споживання газу. Його стали більше спалювати для отримання електроенергії, необхідної для роботи кондиціонерів. По-третє, після холодної минулої зими в Європі вичерпалися запаси газу у сховищах. Зараз їх активно поповнюють, і це також підігріває ціни на газ.

Через це вартість газу на європейському ринку зростає. У нас в Україні, оскільки ми прив'язані до європейського ринку, вона також не може знижуватися. Причому, ми ще й платимо Європі за транспортування газу до нашого кордону. По суті ми купуємо той самий газ із Росії, але вже попередньо прокачаний по європейських трубах. Тому, скоріш за все, місячні тарифи на газ у всіх компаній-постачальників будуть рости.

До речі, компанія Нафтогаз взагалі прибрала тариф "Місячний" з очей геть, аби зайвий раз не дратувати своїх клієнтів.

Що буде з ріними тарифами на газ

При цьому річні тарифи на газ, представлені постачальниками, поки залишаються незмінними. За правилами вони повинні такими залишатися до кінця квітня 2022 року. Як будуть українські постачальники виходити з ситуації, що склалася - невідомо. Адже їм теж доведеться ще поповнювати свої сховища, а отже, купувати газ за цією космічною європейською ціною.

При цьому сподіватися на дешевий український газ для українського споживача не варто. По-перше тому, що Україні не вистачає власних запасів газу.

По-друге через те, що дешевий український газ - це взагалі міф, придуманий популістами. Адже в собівартість газу входять не лише витрати на його підйом зі свердловини, але й вартість розвідки родовищ, буріння нових свердловин та амортизація обладнання, яке при цьому використовується.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ