Програма "теплих кредитів", за якою держава вже не перший рік працює з населенням, може стати реальним порятунком для громадян, що не знають, як вижити в умовах тарифної вакханалії. Глава Держенергоефективності Костянтин Гура в ефірі Українського радіо роз'яснив на конкретному прикладі, як "теплий кредит" став порятунком для української родини.
Програма "теплих кредитів" почала діяти в Україні ще з 2014 року. І з тих пір вже чимало громадян нею скористалися. Вона передбачає пайову участь домовласників і держави в заходах щодо поліпшення енергоефективності житла.
У 2021 року власники приватних будинків можуть отримати такі відсотки компенсації витрат:
- 20% - на твердопаливні котли;
- 35% - на енергоефективні заходи та нове обладнання - системи накопичення енергії, електрозарядки для авто, розумні лічильники електроенергії.
Костянтин Гура розповів на прикладі приватного господарства із Закарпаття, як завдяки участі в програмі "теплих кредитів" господарям за кілька років вдалося так "утеплити" свій будинок, що енергоспоживання скоротилося в рази.
У будинку зробили такі перетворення:
- замінили вікна на енергоефективні;
- провели утеплення стін;
- встановили твердопаливний котел і радіатори опалення.
Для цього господарям знадобилося взяти чотири "теплих кредити" на загальну суму в 169 тисяч гривень. 51 тисячу з цих грошей повернула за них держава.
При цьому витрати газу скоротилися в рази
Так, у грудні 2018 на опалення будинку довелося витрачати 800 кубометрів газу, а в грудні 2020 витрата газу склала лише 200 кубометрів. Фактично споживання газу, завдяки "теплому кредиту", скоротилася вчетверо.
Хоча тут потрібно брати до уваги не лише проведені заходи з утеплення будинку, а й наявність твердопаливного котла. Тепер у господарів є можливість диверсифікувати джерела енергії і, таким чином, домогтися реального зниження витрат на опалення будинку.
Набагато "чистішим" можна вважати експеримент із житловим багатоквартирним будинком в Києві, який нещодавно за приклад наводив Віталій Кличко. Там твердопаливних котлів точно немає, і будинок, як і раніше, опалюється газом. Однак, завдяки комплексу проведених робіт з утеплення будинку і "теплим кредитам", на опалення будинку тепер потрібно набагато менше газу.