Тарифи на тепло і гарячу воду в більшості українських міст неминуче виростуть у порівнянні з попереднім опалювальним сезоном. Місцевій владі, яка в цьому сезоні буде їх встановлювати, уникнути підвищення цін не вдасться. У регіонах просто нічим компенсувати тепловикам вартість газу, за якою вони будуть купувати ресурс у компанії Нафтогаз.
При цьому українська влада говорить, що підстав для підвищення тарифів на тепло і гарячу воду немає.
"Немає об'єктивних причин, щоби підвищувати тарифи на тепло і воду", - заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, відповідаючи на запитання народних депутатів.
Прем'єр мотивує тим, що підприємствам теплокомуненерго запропонували купувати газ у Нафтогазу не за ринковими цінами (і на тому спасибі, - авт.), а за фіксованою ціною - 7,96 гривні за кубометр. Звичайно, якщо врахувати, що нині ринкова ціна газу вже підібралася до 30 гривень за кубометр, то вартість у 8 гривень можна вважати благом. На цій думці і наполягає глава уряду.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
У діючі тарифи на тепло закладена удвічі менша вартість газу
Однак він мовчить про те, що в нинішні тарифи на тепло і гарячу воду, які діють ще з минулого опалювального сезону, закладений вдвічі менший тариф на газ.
Тоді, у вересні 2020 року, кубометр газу на ринку коштував 5,5 гривні. А тепловики заклали в свої тарифи ще нижчу ціну - по 4 гривні. Різницю в тарифах їм обіцяли компенсувати. Відповідно до задуму уряду, багаті міста мали поділитися з бідними. Однак ще з часів Віктора Ющенка, який свого часу завоював цим гаслом серця електорату, цей механізм в Україні чомусь не працює. У підсумку, підприємства ТКЕ тепер чекають від уряду, щоби він знайшов для них компенсатори різниці в тарифах.
А уряд, тим часом, умив руки, перекинувши формування тарифів на тепло з центру в регіони. Мовляв, порятунок потопаючих (чи то пак, замерзаючих) - справа рук самих замерзаючих. І тепер глава Кабміну заявляє, що гроші для компенсації більш високого тарифу на газ повинна знайти місцева влада.
Але ж, якщо залишити минулорічний тариф по 4 гривні, то тариф на тепло становитиме лише половину від його реальної вартості. А якщо врахувати, що з тих пір виросли ще й тарифи на транспортування газу (з 0,6 гривні до 2,5), то вийде, що реальний тариф має бути більш ніж удвічі вищим.
Підвищення тарифів на тепло - неминуче
Отже, поки в багатьох містах не знають, що робити, і де взяти грошей на компенсацію тарифів на тепло, щоб їх не підвищувати. А тим часом, фахівці вже говорять, що в більшості регіонів, таки, доведеться підвищити вартість тепла. І це підвищення в середньому складе близько 40%.
У будь-якому випадку "вина" за це підвищення буде формально лежати на місцевій владі. А тим часом, чиновники з високих міністерських кабінетів залишаться "білими і пухнастими": адже вони до підвищення тарифів ніяк не будуть причетні.
Нагадаємо, для деяких підприємств ТКЕ, які експлуатують теплоелектроцентралі і когенераційні установки, тарифи на тепло, як і раніше, затверджує Нацкомісія. Восьми таким підприємствам НКРЕКУ вже затвердила тарифи на новий опалювальний сезон, які виявилися до 80% вищими, ніж у минулому сезоні.