Тарифи на газ по 12 гривень за кубометр: ринок готує українцям потужний ціновий удар

Річні тарифи на газ, які вже незабаром компанії-постачальники запропонують українцям, можуть бути від 10 гривень і вище. Цього року споживачам немає підстав розраховувати на низькі торішні літні ціни. Влітку 2021 тарифи на газ будуть залишатися високими.

Тарифи на газ по 12 гривень за кубометр: ринок готує українцям потужний ціновий удар - today.ua

Такий невтішний для нас, споживачів, прогноз дають багато провідних експертів газового ринку.

Який тариф на газ хотіли би бачити українці

Українці, натхнені розмовами про дешевий газ вітчизняного видобутку, очікують тарифу на газ у розмірі 3,5-5 гривень за кубометр. Ну, як очікують - були б не проти бачити таку цифру у своїх квитанціях на оплату газу.

При цьому експерти ринку, а також представники уряду та навколоурядових кіл заздалегідь почали готувати співгромадян до суворої реальності. Мовляв, часи нині важкі, а тому нижче наявного нині квітневого тарифу (у більшості постачальників він залишився "зимовим" - 6,99) чекати не варто.

"Озвучувалося, що споживачі очікують тариф в межах 3-5 грн / м3. Природно, такої ціни не буде. Ціна буде вище, ніж є на даний момент. І такого просідання цін, як було в минулому році на європейському ринку і в Україні - майже до 3 грн / м3 в липні - такого вже не буде ", - говорить експерт з економічних питань Віктор Скаршевський.

Тому тепер стали дедалі частіше лунати й інші думки, здатні засмутити будь-якого споживача: річний тариф на газ буде істотно вище, ніж був фіксований тариф минулої зими.

Які є передумови для високих тарифів на газ

  • Через холодну минулу зиму підземні газові сховища в Європі зараз заповнені не більше ніж на 30%. Тому влітку всі будуть активно закуповувати газ, аби зробити запас на зиму. А якщо буде високий попит, то ціна не буде падати.
  • За минулий, 2020, рік в Європі сильно просів внутрішній видобуток газу. Зниження становить майже чверть обсягу 2019 року. Отже, знову таки, попит на газ буде вищим.
  • Весна в Європі, як і в Україні, нині видалася холодна. Через це запаси газу продовжують стрімко скорочуватися.

Тарифи на газ по 12 гривень за кубометр: ринок готує українцям потужний ціновий удар

У кого ціна буде найдешевшою

Експерти прогнозують, що найдешевший річний тариф на газ може запропонувати компанія "Нафтогаз". Аж ніяк не тому, що там працюють суцільні філантропи, готові віддати останню сорочку заради блага ближнього. Просто саме "Нафтогаз" має доступ до газу вітчизняного видобутку, а отже, може запропонувати нижчі ціни, ніж решта постачальників.

Але навіть у "Нафтогаза" річний тариф на газ не буде нижче, ніж 8 гривень, вважають експерти.

При цьому інші компанії, в яких не буде договору з "Нафтогазом" щодо постачання українського газу, будуть змушені виставляти більш високі тарифи на газ. Фахівці називають ціни від 12 гривень за кубометр і вище.

"Обсяги закупівлі газу для річного продукту постачальник розрахувати не може взагалі, тому, що невідомо, скільки споживачів залишиться, а скільки піде. При таких даних більш-менш безпечною цифрою для постачальника, в якого немає своєї здобичі і договору з Нафтогазом, буде запропонувати ціну від 12 до 15 тис грн за тисячу кубометрів ", - говорить газовий експерт Євген Паленка.

При цьому, звичайно, регіональні газові компанії можуть встановити у себе демпінгові річні тарифи на газ, але тоді виникає питання: кому потрібен такий бізнес, і чи варто їм взагалі боротися за місце під сонцем газового ринку?

Є в них і ще один шлях: встановити високі річні на газ на догоду вимогам уряду, але при цьому запропонувати своїм споживачам відразу перейти на місячні тарифи, які більш прогнозовані, і в будь-якому випадку будуть ближчі до реальності. Правда, ніхто не може поручитися, що в них залишиться достатня кількість "вірнопідданих" клієнтів, які не кинуться "врозтіч".

Цілком реально, що до осені "Нафтогаз" збере під свої знамена все населення України. Отже, на українському ринку газу формується потужна монополія.

Нагадаємо, деякі експерти ринку вважають, що річний тариф на газ усе ж краще, ніж місячний. Принаймні, він передбачуваний, і приблизні витрати на газ споживачі зможуть прогнозувати на рік наперед.

ДЖЕРЕЛОkosatka.media
Нова партнерка Олега Винника розповіла про їх перше знайомство
Олег Винник і переможниця “Х-Фактор“ Еліна Іващенко записали спільний хіт “Діаманти“, після чого про їх дует почало ходити багато чуток. Починаюча мол...
У “Нафтогазі“ розповіли українцям про повернення місячних тарифів
Клієнти “Нафтогазу“ цікавляться, чи зможуть вони коли-небудь повернутися на місячні тарифи на газ, які були вигідніше нових річних. “Місячний“ тариф з...
Каре з ефектом мокрого волосся: наймодніша зачіска на літо 2021
Моделі під час показів літніх колекцій знаменитих модних дизайнерів світу виходили на подіум із зачіскою каре з ефектом мокрого волосся. Ця зачіска ст...
Маша Єфросініна в День мами вперше за довгий час побачила свою доньку
Маша Єфросініна в День мами 9 травня опублікувала зворушливу фотографію з найулюбленішими жінками - мамою і дочкою. Вперше за довгий час Єфросініна по...
Київстар удосконалив важливу послугу: тепер нею можна користуватися необмежено
Київстар удосконалив важливу послугу, якою користуються мільйони українців. Йдеться про популярний додаток “Маячок“, що дозволяє відстежувати місцезна...