Тарифи на електроенергію та газ зростуть неминуче: мораторію на їх підвищення немає

Автор: Марченко Любов

В Україні було прийнято мораторій на підвищення деяких комунальних тарифів строком до закінчення війни і ще на півроку після скасування воєнного стану. При цьому мораторій запроваджено не на всі комунальні тарифи. Деякі з них вирішено не підвищувати до закінчення наступного опалювального сезону. Проте ціни на європейському ринку енергоносіїв змусять владу рано або пізно вдатися до підвищення тарифів, які не зв'язані мораторієм.

Тарифи на електроенергію та газ зростуть неминуче: мораторію на їх підвищення немає - today.ua

Про те, чому підвищення тарифів на комуналку буде неминучим, розповіли експерти у коментарях виданню focus.uа.

Українці і до війни, коли ціни на енергоносії були набагато нижчими, не сплачували повну вартість комунальних послуг. А з початком війни, коли вартість енергоносіїв зросла в кілька разів, комунальні тарифи й поготів не дотягують хоча б до собівартості послуг.

До війни низькі тарифи на комуналку для населення частково субсидувались із тарифів для промисловості. Проте нині промисловість в Україні або стоїть, або ледве функціонує, і сама не може окупати свої витрати на енергоносії. Тому покривати витрати приватного сектора реально нічим. Тарифи на електроенергію та газ зростуть неминуче: мораторію на їх підвищення немає В аналогічній ситуації опинилися й багато європейських країн. Однак там влада не перекладає вантаж нових високих тарифів із плечей громадян на плечі компаній або держави.

Популярні зараз

Більше половини українських АЗС недоливають автогаз: результати дослідження

Залужний озвучив втрати ЗСУ у війні та допустив мобілізацію жінок

У ТЦК порадили українцям звикати до перевірок документів на публічних заходах

Українці не помітили підвищення пенсій через інфляцію, - Гетманцев

"У Британії оптова ціна мегават-години електроенергії (достатня для постачання близько 2000 будинків на годину) на початку цього тижня досягла рекордного середньодобового рівня близько 500 фунтів, або 590 доларів, що приблизно в п'ять разів перевищує рівень серпня минулого року", - пише The New York Times.

Німецьким споживачам уже також підняли ціни на газ на 70-150%. Однак, це ще не все. Тому не виключено, що найближчим часом доведеться підвищувати тарифи для громадян іще.

При цьому українці, незважаючи на всі мінливості війни і ринку, продовжують користуватися пільговими тарифами на газ.

"Вся електроенергетика та реалізація газу в Україні — пільгова, оскільки ціни на електроенергію у сім разів нижчі, ніж у ЄС, і для промисловості ціни теж у рази нижчі — як електроенергії, так і газу. По суті, всі сидять у пільгах", – каже директор енергетичних програм Володимир Омельченко.

Для порівняння він наводить такі дані: домогосподарства Німеччини платять у середньому 78 гривень за кубометр газу, а домогосподарства України – менше ніж 8 грн за кубометр. Різниця – очевидна.

Все це не може не викликати запитань у наших західних партнерів. Втім, якщо навіть відкинути моральні терзання, то через низькі тарифи на енергоносії ринок енергоносіїв в Україні по суті майже помер.

"Занижені ціни на енергію (теплову та електричну, в Україні) для побутових споживачів душать ринок тепла та ринок електроенергії. Чому так? Бо на них не надходить достатньо грошей. Тому що держава занижує ціни на електроенергію та тепло", - вважає енергоексперт Андрій Зінченко.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Тому держава буде змушена підвищувати тарифи на електрику та газ. Але, швидше за все, це зроблять уже відразу після закінчення воєнного періоду – коли у людей з'явиться, якщо не нова робота, то хоча би надія на роботу та відновлення.

Нагадаємо, українцям, які не можуть оплачувати навіть існуючі тарифи на комуналку, дадуть субсидію. При цьому на 2023 рік заплановано менший обсяг грошей на субсидії, ніж на 2022 рік.