Тарифи на електроенергію можуть “відв'язати“ від обсягу споживання: всі платитимуть однаково

Автор: Марченко Любов

В Україні підвищуватимуть тарифи на електроенергію для населення. Ймовірно, це відбудеться за кілька місяців після закінчення опалювального сезону. У влади поки що немає єдиної думки, як відбуватиметься підвищення. Є варіант, що тариф "відв'яжуть" від обсягу споживання та зроблять однаковим для всіх.

Тарифи на електроенергію можуть “відв'язати“ від обсягу споживання: всі платитимуть однаково - today.ua

Як уряд готується до підвищення тарифів на електроенергію, розповів радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.

В уряді дуже ґрунтовно підійшли до цього питання, каже Бойко. Наразі в Кабміні розглядають 10 варіантів підвищення тарифів. Є різні пропозиції. Хтось пропонує зробити градацію з підвищенням тарифу залежно від обсягу споживання більш багатоступінчастою. Хтось вважає, що взагалі від неї треба відмовитись, оскільки такий підхід, за якого вартість електрики залежить від обсягу споживання, не можна назвати ринковим. Сам Юрій Бойко схиляється саме до другого варіанта.

"Особисто я противник такого підходу. Перших 250 кіловат-годин нічим з погляду вартості не відрізняються від наступних, а визначати стан споживачів за обсягом споживання некоректно. Яким буде рішення, подивимося. Традиційний важкий вибір між економічною очевидністю та політичною доцільністю", - каже радник прем'єр-міністра.

Популярні зараз

Євро незабаром замінить долар: заява Національного банку України

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

Українські банки масово блокують карти клієнтів: названо причини

В уряді також усвідомлюють, що підвищення тарифу на електроенергію може викликати соціальну напругу. Проте чиновники сподіваються знизити градус напруги за рахунок субсидування найбільш незахищених верств населення.

Тарифи на електроенергію можуть “відв'язати“ від обсягу споживання: всі платитимуть однаково

При цьому раніше Бойко наводив порівняльний аналіз двох грошових сум: тієї, яку держава витрачає протягом року на дотацію низьких тарифів для населення, і тієї, що доведеться витратити на субсидування населення у разі підвищення тарифів. Різниця виходить колосальна. У разі підвищення тарифів держава за рік заощадить близько 100 мільярдів гривень.

Ймовірно, що механізм субсидування також можуть переглянути. Він стане адреснішим. Хоча при цьому є небезпека, що "за бортом" субсидії залишаться багато родин, де є безробітні. Втім, таким чином влада може принагідно вирішити проблему з мобілізацією військовозобов'язаних громадян. Чоловіки змушені будуть йти воювати, щоби прогодувати свої сім'ї.

Іншої позиції щодо тарифів, ніж Юрій Бойко, дотримується експерт із житлово-комунальних послуг Олег Попенко. Він вважає, що вартість електрики потрібно підвищувати саме ступінчасто – залежно від обсягу споживання. Той, хто споживає великі обсяги електроенергії, має платити більше.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Ті, хто набудував величезні будинки, вони і повинні платити по 3, по 4, по 5 грн за кіловат на годину. Це абсолютно правильна практика, яку я підтримую. Але при цьому ми не повинні забувати, що мають бути встановлені окремі умови для тих, хто проживає в будинках з електричним опаленням. У нас цілі міста перейшли на електричне опалення, і тут люди не повинні страждати", - наголосив Попенко.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що до закінчення опалювального сезону тарифи на комуналку не чіпатимуть. Втім, до його закінчення залишилося не так багато.