Today.ua

Тарифи на електроенергію будуть такими, що їх ніхто не зможе оплатити

Тарифи на електроенергію, які зараз штучно утримують в заниженому стані, вже у найближчому майбутньому можуть обернутися для українців зовсім непідйомною платою за електрику і повним крахом вітчизняної енергосистеми. Про такі похмурі перспективи для енергетики України говорять багато експертів енергоринку.

Проблема в тому, що в розгалуженому енергетичному господарстві України немає грошей навіть на поточний ремонт обладнання, не кажучи вже про комплексну модернізацію енергомережі. Почасти так відбувається через низькі тарифи на електроенергію, за якими генеруючі компанії змушені продавати свій продукт для потреб населення.

З одного боку, вони виконують важливу соціальну місію - забезпечують людей доступною за ціною електроенергією. З іншого боку - змушуючи їх збувати свій продукт набагато нижче його собівартості, держава заганяє їх у глухий кут. У них не вистачає грошей навіть на елементарний ремонт і заміну старого обладнання аналогічним новим. А вже про заміну старого пристрою на інноваційний і мови бути не може.

А тим часом, весь світ і Європа зокрема, пішли далеко вперед. Для них повсюдне впровадження смарт-систем в роботу енергомережі давно стало нормою. У нас же, через зношене і морально застаріле обладнання, втрати в мережах, витрати на їхнє обслуговування, а, отже, і собівартість кіловат-години набагато вища, ніж у Європі. І чим гірший буде стан мереж, тим вище вона буде. Таким чином, якщо сьогодні ми все ще відстаємо від Європи в енергетичній галузі, то вже найближчим часом ми безнадійно відстанемо.

За словами провідного експерта з енергетичних питань Центру Разумкова Максима Білявського, через те, що компанія "Енергоатом" до недавніх пір була змушена продавати електроенергію для населення по 15 копійок за Квт-год, ціна на електроенергію на українському ринку також знизилася до 800-1000 грн за МВт-год.

Звичайно, це не реальна середня ціна на енергоринку, однак деякі недобросовісні постачальники свідомо демпінгують, щоби "поховати" компанію "Енергоатом".

"Це призводить до того, що "Енергоатом" просто фізично не має коштів на рахунках, щоб купити навіть первинні енергоносії, не кажучи вже про виконання плану за всіма видами ремонтів", - говорить Білявський.

А Іван Плачков, який очолює раду Всеукраїнської енергетичної асамблеї (BEA), говорить, що, відтягуючи підвищення тарифу на електроенергію для населення, влада лише погіршує ситуацію. Чим пізніше тариф "відпустять на свободу", тим вищим він буде. Через зношеність електрообладнання собівартість електроенергії, а отже і тариф на неї, буде дедалі вищим.

"У нас енергетика неефективна і найбільш енергозатратна в світі. Щоб виробити 1 МВт, споживається енергоресурсів в два рази більше щодо нормального середньоєвропейського показника. Витрати вугілля на ТЕС досягають 400 гр/кВт⋅ч - небачений показник", - говорить Плачков.

Він також порівнює українську електроенергетику з американськими автомобілями 60-х років минулого століття, якими досі користуються на Кубі. Їх там ремонтують. Вони їздять, але при цьому споживають неймовірну кількість палива. Аналогічно працює і наша електроенергетика.

Загалом, як вважають фахівці, чим швидше влада зважиться віддати тарифи на електрику в руки ринку, тим швидше можна буде почати модернізацію вітчизняних мереж, і тим більше буде надії на те, що коли-небудь тарифи, таки, почнуть знижуватися.

Втім, це все економічна теорія, яка вимагає великих поправок на користолюбство вітчизняних чиновників-поденників, для яких своя кишеня набагато ближче якихось там віддалених перспектив.

Нагадаємо, тим часом, новий глава Міненерго Герман Галущенко обіцяє знизити українцям тарифи на електроенергію і газ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ