На українській енергетичній біржі (УЕБ) опублікували вересневі ціни на газ. Якщо у когось і була мінімальна надія на те, що тариф на газ все ж піде вниз, то можна вже ні на що не сподіватися. Вереснева вартість газу зросла у порівнянні до серпневої відразу на 6,5 гривні.
Це не витівки спекулянтів і не метод залякування народу: українські ціни на газ ростуть пропорційно європейським, оскільки ми є частиною європейського ринку.
Вартість газу на вересень по передплаті (а вона завжди дешевше тієї, що йде з відстрочкою платежу) заявлена на рівні 18,4 - 18,7 тисяч гривень за тисячу кубометрів. І це на 6,5 тисячі гривень дорожче, ніж було місяць тому.
З урахуванням вартості транспортування, ціна кубометра газу становитиме 20-21 гривню. Чим це обернеться для України і українців?
Що буде з тарифом на газ для населення?
На перший погляд, нічого страшного не повинно статися. Адже побутові споживачі України надійно захищені від "звірячих" тарифів фіксованим річним тарифом. У когось він становить 7,96, у когось 7,99 або трохи вище. У будь-якому випадку, це - не 20 гривень за куб.
Однак де гарантія, що уряд не підніме тариф на газ - "на прохання трудящих"? А якщо навіть і не підніме, то космічні тарифи на газ вдарять по нас з іншого флангу.
Тариф на опалення може непрогнозовано зрости
Взагалі, компанія Нафтогаз постачатиме тепловикам газ по 7,42 гривні за кубометр. Це навіть трохи нижче, ніж більшості побутових споживачів. Однак тут є два важливі моменти.
По-перше, газ за такою ціною Нафтогаз відпускатиме підприємствам ТКЕ в межах встановлених квот, які закладалися за підсумками теплої зими 2019 року. Однак уже минулорічний опалювальний сезон показав, що ці квоти потребують перегляду, але переглядати їх ніхто не має наміру. Все, що буде спожито понад ці квоти, доведеться оплачувати за цінами на біржі. Тобто, за тим самим тарифом на газ у розмірі 20 гривень.
По-друге, підприємствам ТКЕ доведеться розплачуватися з Нафтогазом за передоплатою - такі умови. А передоплату взяти ніде, позаяк споживачі платять комунальникам за фактом отриманої послуги, а не авансом.
Чим обернуться такі тарифи для промисловості?
Промисловість однозначно зазнає величезних збитків. У першу чергу - хімічна, для якої газ - це сировина. Вона може просто не вижити. Постраждають і інші види промисловості, але не так сильно, як хімічна. У будь-якому випадку, щоби вижити, їм доведеться закладати в собівартість своєї продукції більш високі тарифи на газ. І в підсумку вона втратить залишки конкурентоспроможності на ринку.
Тому багатьом українцям вже сьогодні варто подбати щодо робочої візи в Європу, адже незабаром вони ризикують стати безробітними.
Що буде з енергетикою країни?
Тут можлива катастрофічна ситуація. Вже зараз багато енергоблоків теплових електростанцій стоять - через брак вугілля і через високі ціни на газ. Якщо ціна на газ зросте ще, всі енергоблоки, що працюють на газі, зупиняться. Від слова зовсім. При цьому можуть зупинитися і багато вугільних - через дефіцит вугілля, який вже анонсували в Міненерго.
А тим часом, теплова - це третина електрогенерації країни. В таких умовах віялових відключень і закупівель електрики за кордоном буде не уникнути.
Ще одним виходом, хоча би частковим, буде зростання тарифів на електроенергію для населення.
Нагадаємо, ще до появи вересневих цін на газ на ЕБУ, в Україні почали говорити про те, що опалювальний сезон може не розпочатися - через надто високі ціни на газ. Напевно, слово "може" вже можна прибрати з цього припущення.