Тариф на електроенергію: між виробниками енергії та її споживачами зник один посередник

Автор: Марченко Любов

Уряд прийняв рішення залишити діючий тариф на електроенергію для населення в розмірі 1,68 гривні за кВт-годину до кінця червня. При цьому в ланцюзі передачі електроенергії від її виробників до споживачів зник один посередник. Кабмін виключив з цього списку підприємство ГарПок - гарантованого покупця. Втім, на тариф на електроенергію це поки ніяк не вплине.

Тариф на електроенергію: між виробниками енергії та її споживачами зник один посередник - today.ua

Як працювала схема з ГарПоком

Раніше ринок електроенергії для населення працював за такою схемою: виробники електроенергії продавали енергію для населення ГарПоку, а той вже далі реалізовував її постачальникам універсальних послуг (ПУП) - компаніям, які займаються передачею і розподілом електроенергії. Саме від ПУУ електроенергія вже йде в будинки споживачів.

За покладеними на них спеціальними обов'язками, виробники електроенергії (компанії Енергоатом та Укргідроенерго) зобов'язані були продавати енергію для населення за зниженою ціною. Енергоатом продавав свою по 15 копійок за кВт-годину, а Укргідроенерго - по 1 копійці.

При цьому між ГарПоком та Енергоатомом нерідко виникали тертя. ГарПок не раз звинувачував Енергоатом у тому, що компанія продає за зниженою ціною для населення недостатній обсяг електроенергії. Через це нібито ГарПок змушений докуповувати її на ринку, але вже за ринковими цінами. Енергоатом, у свою чергу, стверджував, що Гарпок купує в нього зайву енергію. Мовляв, населення України стільки не споживає. Потім цю зайву енергію Гарпок продає на ринку вже за спекулятивною ціною. Тариф на електроенергію: між виробниками енергії та її споживачами зник один посередник У березні 2021 НКРЕКП навіть оштрафувала Енергоатом на 170 тисяч гривень за те, що той регулярно недодає ГарПоку дешеву енергію. Для Енергоатому це не критична сума, але виробник атомної енергії вирішив, що це питання принципове, і буде оскаржувати його в суді.

Популярні зараз

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Землі досягла сильна магнітна буря: як довго вона триватиме

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Пентагон розкрив номенклатуру першого пакету військової допомоги Україні: чи дадуть ATACMS

Як буде тепер

Тим часом, уряд вирішив прибрати з цього ланцюжка ГапрПока, зобов'язавши виробників енергії укласти договори з ПУП безпосередньо. Ці договори мають бути укладені до 15 травня, щоб уже з 1 червня вступити в силу. Кабмін видав з цього приводу відповідну постанову №439, яка вийшла 28 квітня.

Згідно з цією постановою, ПУП будуть платити виробникам ціну, що дорівнює різниці між тарифом в 1,68 гривні і вартістю передачі та розподілу енергії. При цьому ціна, яку вони будуть платити, не повинна бути нижче 1 копійки за кВт-годину.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, цілком може вийти так, що виробники енергії будуть отримувати за свій продукт по 1 копійці, а при цьому решта 1,67 гривні буде "з'їдати" передача електроенергії. Власне, так досі й було відносно Укргідроенерго.

Нагадаємо, уряд вирішив перенести підвищення тарифу на електроенергію ще на два місяці - до 1 липня. До цієї дати в Кабміні сподіваються виробити прийнятну схему підвищення тарифу, за якої найменше постраждали би соціально вразливі громадяни.