Today.ua

Стало відомо, з яких товарів почнеться підвищення цін на продукти у 2022 році

Аналітики ринку розповіли, з яких товарів розпочнеться в Україні цьогоріч підвищення цін на продукти. Насамперед почнуть дорожчати продукти з невисокою доданою вартістю. Саме такі товари завжди в першу чергу схильні до підвищення цін.

Такий прогноз дав голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

"Чим складніше виробництво продукції, тим повільніше зростає на неї ціна. Вона надто залежить від споживчого попиту. Наприклад, йдеться про кондитерські вироби. Там великий технологічний цикл. Залежність між попитом і ціною там є вкрай еластичною", - навів приклад експерт.

Інша справа – цукор, крупи, куряче м'ясо, яйця. Всі ці продукти – з малим циклом переробки, і тому ціни на них легко здерти вгору. І всі ці позиції належать до так званих соціальних продуктів, з яких здебільшого складається щоденний раціон українців. Крім того, саме соціальні продукти мають найбільший попит на зовнішніх ринках. І якщо там за них запропонують вищу ціну, то агровиробники одразу перепишуть цінники і в Україні, щоби не втратити прибуток.

Тому підвищення цін на цю групу товарів сильно вдарить по кишенях найменш захищених громадян, каже Кушнірук.

Обмеження цін на соціальну групу продуктів нічого не дасть, вважає експерт. У цій ситуації потрібне не обмеження цін, а адресна допомога держави незаможним громадянам.

"В усьому цивілізованому світі держави допомагають незаможним верствам населення. Американці виділяють щороку по $90 млрд для роздачі продуктів харчування. Вони лише мільярд виділили для здешевлення газу власній переробній промисловості", - розповів інший експерт, директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

На думку Пендзіна, держава буде змушена десь знайти хоча би 50-60 млрд. гривень на підтримку бідних громадян. Можливо їм адресно допоможуть грошима. А можливо, допоможуть підприємствам, які виробляють соціальні продукти. Але в жодному разі державі цьогоріч доведеться вирішувати таку проблему.

"Якщо цього не станеться, то варто очікувати голодних бунтів. В Україні бізнес продаватиме продукти за цінами, як в інших країнах. Але там люди хоча би захищені бюджетними дотаціями", - налякав Пензін.

Нагадаємо, на жаль, в Україні через ціни на енергоносії та сировину змушені закриватися багато переробних підприємств. Зокрема, у країні падає виробництво вершкового масла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ