В Україні за рік стрімко зросли ціни на продовольство. У Мінекономіки це пояснюють декількома причинами: як внутрішніми українськими, так і світовими. Зокрема, називають неврожайний рік, зростання цін на енергоносії та високу інтегрованість України у світовий ринок.
Про це, зокрема, йдеться в коментарі Мінекономіки за даними щодо інфляції в країні.
Неврожайний рік
Минулий, 2020, рік видався для України вкрай несприятливим не тільки через епідемію ковіду, хоча і вона зіграла велику негативну роль. Однак до епідемії додалися ще й несприятливі агрокліматичні умови, через які падіння валового збору врожаю в Україні склало більше 10%. Це - найгірший результат за останнє десятиліття.
Так, аграрії втратили на корені більше 12% врожаю пшениці, майже 15% насіння соняшнику, понад 10% цукрових буряків.
"В результаті, собівартість виробництва продукції підвищилася, і сільгосптоваровиробники підняли ціни на сировину, що призвело до стрімкого зростання споживчих цін на цукор і масло", - йдеться у коментарі Мінекономіки.
Зростання цін на енергоносії
Додало оливи у вогонь і зростання цін на енергоносії. Так, згідно з даними Світового банку, лише за серпень нинішнього року ціна на газ у Європі стала більше на 23,8%. А в цілому за рік вона зросла у 5,4 рази.
Природно, це також не могло не позначитися на собівартості продуктів. Зрештою, ціни на продовольство виросли ще й через цей чинник.
"Дзеркальна ситуація відбувалася на світових аграрних ринках у сезоні 2020-2021 років: зменшення пропозиції сільськогосподарської продукції через неврожай, протекціоністська політика окремих країн щодо національних ринків, зростання попиту на сільськогосподарські товари з боку Китаю", - йдеться в аналізі від Мінекономіки.
Український ринок відреагував на підвищення світових цін
Україна доволі щільно інтегрована у світовий ринок і, природно, що всі світові тенденції відбиваються й на нашому внутрішньому ринку. А ситуація на світовому ринку така: за рік ціни на продовольство виросли на третину. Згідно з даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) за рік (з серпня 2020 по серпень 2021) індекс продовольчих цін у світі виріс на 32,9%. Причому, якщо індекс цін на зерно зріс на 31,1%, то на цукор він підвищився на 48,1%, а на рослинні олії став вище майже на 68%.
Нагадаємо, економісти вважають, що через світові тенденції ціни на продовольство в Україні будуть рости і далі, незважаючи на те, що в нинішньому році показники врожайності набагато вищі.