Українцям розповіли про третю хвилю мобілізації, яка має прийти на зміну другій хвилі, що триває зараз. Наразі немає очевидної необхідності починати третю хвилю. Втім, така потреба може виникнути будь-якого дня.
Про те, що зараз відбувається з мобілізацією українців, і коли може початися третя хвиля, розповів військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Скрипкін.
Із самого початку повномасштабної війни в Україні оголошено загальну мобілізацію. Поки що її продовжили до 19 лютого, але очевидно, що і після цієї дати буде ще продовжено і мобілізацію, і воєнний стан.
Мобілізація в Україні здійснюється в чотири хвилі.
Перша хвиля стартувала одразу ж у перший день війни. Тоді були терміново призвані та мобілізовані громадяни, які належать до так званого оперативного резерву. Це – чоловіки віком до 40 років, які мають свіжий бойовий досвід, отриманий в ООС і АТО.
Наразі проходить друга хвиля мобілізації, під час якої призивають чоловіків, що проходили військову службу до 2014 року, а також контрактників, які не потрапили до першої хвилі. Вони здебільшого не мають бойового досвіду, проте мають військові спеціальності та набуті в армії навички. Таких людей спочатку відправляють на навчання, яке триває щонайменше місяць.
Після другої хвилі прийде черга третьої хвилі , в яку під призов потраплять громадяни, що свого часу пройшли військову підготовку на військових кафедрах вузів, і отримали офіцерські звання. Вони не мають практичного армійського досвіду, крім нетривалих літніх зборів у військових таборах. Загалом такі люди вимагають ґрунтовної підготовки, перш ніж можна буде відправити їх на передову. Їх поки що не чіпають. І навряд чи чіпатимуть найближчим часом, каже Скрипкін.
"Мляво йде друга хвиля, а отже, особливої потреби у поповненні втрат особового складу поки що немає. Про це ж говорять і у військах", – прокоментував експерт.
Втім, багато залежатиме від активізації військових дій. Якщо ворог розпочне контрнаступ, або розпочнеться масштабний наступ ЗСУ, то це буде пов'язано з великими втратами в живій силі. А отже, військо потребуватиме поповнення. Крім того, для посилення наступального потенціалу ЗСУ також знадобляться додаткові сили. До того ж, багато бійців перебувають на передовій уже майже рік. Вони втомилися і потребують відпочинку. Тому командування має провести ротацію військовослужбовців, щоби дати людям перепочинок.
Тому військовий експерт все ж таки не виключає, що третя хвиля мобілізації може стартувати.
"Чекати варто всього, що не виключається. Можливо, і знадобиться активізація мобілізації - так звана "третя хвиля", - припустив полковник.
Нагадаємо, українці можуть відмовитись від вручення повістки на вулиці, але для цього мають бути підстави.