В Україні, як і в усій Європі, ціна на газ за минулий рік зазнала великих змін. Вона зросла майже вп'ятеро. При цьому побутові споживачі одержують газ за стабільною ціною, яка зафіксована до кінця квітня. Проте промисловим підприємствам доводиться платити за газ за ринковими цінами.
Про те, як змінилася за минулий рік ціна на газ, розповіли у Мінекономіки з посиланням на дані від Державної митної служби.
Україна не є енергетично самодостатньою країною. Нам доводиться імпортувати близько третини газу, який ми споживаємо. При цьому Україна повністю інтегрована в європейський ринок газу та повністю залежить від цінових коливань на ньому. Пікова ціна на газ була зареєстрована на біржі ICE Futures 21 грудня 2021 року. Того дня вдень вартість січневого ф'ючерсу підскочила до 2035 доларів за тисячу кубометрів. Проте вже невдовзі вона знизилася майже вдвічі – до 1100 доларів.
У січні 2022 року природний газ трохи подешевшав порівняно з груднем 2021. Його вартість знизилась на 2%. Середня січнева ціна на газ в Україні склала 1161,52 долара або 32,8 тисяч гривень за тисячу кубометрів.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Таким чином, за рік, із січня 2021 року по січень 2022, ціна на газ в Україні зросла приблизно в 4,7 раза.
"Державна митна служба України розрахувала середню вартість імпортного природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України у період з 1 до 31 січня 2022 року, яка становить 32 808,28 грн., або 1 161,52 дол. за 1 тис. куб. м", - йдеться у повідомленні Мінекономіки.
При цьому населення в Україні одержує газ за фіксованою ціною, яка становить у різних постачальників від 7,96 до 13,5 гривні за кубометр. Але очевидно, наступного опалювального сезону вартість газу вже буде вищою і для побутових споживачів.
Наразі, у лютому, вартість газу на європейському ринку становить близько 900-1000 гривень. При цьому є побоювання, що вона вже не буде нижчою, а якщо й зменшиться, то ненадовго і ненабагато.
В усякому разі, компанія Нафтогаз уже почала купувати в Європі газ для наступного опалювального сезону, мабуть побоюючись, що ціна на газ може стати ще вищою.