Фахівці порівняли вартість опалення у хрущовках та сучасних багатоквартирних будинках, побудованих за новими технологіями. Як і слід було очікувати, мешканці нових будинків платять значно менше. При цьому в їхніх квартирах, як правило, набагато тепліше. Як з'ясувалося, більша частина тепловтрат у хрущовках трапляється ще на шляху тепла в житлове приміщення.
За основу для порівняння взяли дві двокімнатні квартири приблизно однакової площі – по 47 квадратних метрів.
За даними Мінрегіонбуду, в Україні для обігріву одного квадратного метра житла витрачається щонайменше вдвічі більше газу, ніж у Європі. В масштабах країни у нас, через низьку енергоефективність будинків, щодня "викидається на вітер" близько 100 мільйонів гривень на день або майже 1,5 млрд на рік.
У хрущовок втрати тепла відбуваються як на шляху в дім, так і вже всередині нього
Фахівці виділяють кілька етапів втрати тепла у будинку старої забудови:
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
- Дуже багато тепла втрачається через зношеність тепломереж. В Україні вона становить близько 70–80%. Таким чином, близько 15% тепла втрачається через зношеність теплових мереж.
- Ще близько 5% втрат тепла припадає на застаріле обладнання котельних.
- І найбільші втрати тепла трапляються вже в самих квартирах. Тепло йде через старі, погано ізольовані вікна і двері, не зачинені вікна в під'їздах та інше. З цих причин із квартир вивітрюється приблизно 20-30% тепла.
Таким чином, близько 40-50% тепла не доходить у старих будинках до споживача, а губиться на різних етапах. До того ж, у старих багатоквартирних будинках обладнано вертикальну систему теплопостачання, яка не дозволяє мешканцям квартир регулювати подачу тепла у своє приміщення. Тобто в усі квартири воно подається однаково. Через це також витрачаються зайві гроші за тепло.
"Візьмемо для прикладу Київ. При тарифі на постачання теплової енергії 1 654,42 грн за 1 гігакалорію, 2-кімнатна квартира в «хрущовці» (стандартна площа 47 кв. м., опалювана – 46 кв. м) споживає на місяць плюс- мінус 0,8 гігакалорії тепла, тобто платіж за теплову енергію в середньому в цій квартирі становить, залежно від середньомісячних температурних коефіцієнтів, 1 300 – 1 600 грн. Плюс – із листопада цього року в столиці запроваджено щомісячну абонплату за витрати на обслуговування з постачання теплової енергії та багатоквартирних лічильників тепла, яка становить 3,95 грн (21,63 грн у будинках без загального вузла обліку), – розповідає президент ГО «Українська організація захисту споживачів послуг» Олег Тітамир.
У нових будинках ситуація інша
- По-перше, в цих будинках обладнано горизонтальну систему подачі теплоносія. Це дозволяє мешканцям регулювати подачу тепла у своїх квартирах та не платити зайве, коли, наприклад, господарі у від'їзді.
- По-друге, вікна в нових будинках, як правило, обладнані двокамерними склопакетами у п'ятикамерних профілях. Такі вікна зводять втрати втрати до мінімуму.
- По-третє, стіни нових будинків утеплюють за допомогою мінеральної вати. Це дозволяє їм "дихати" і в той же час такий утеплювач чудово зберігає тепло та сприяє звукоізоляції стін.
- Якщо додати до цього нові, не зношені внутрішньобудинкові тепломережі, то виходить, що втрати тепла в такому будинку мінімальні.
Завдяки цьому мешканці приблизно такої самої квартири площею 47 квадратних метрів платять за опалення близько 900 – 1200 гривень. Тобто вартість опалення квартири їм обходиться приблизно на третину дешевше, ніж мешканцям хрущовок.
Нагадаємо, в Україні з’явився ще один комунальний тариф – абонплата за опалення.