В Україні пенсія призначається громадянам після досягнення пенсійного віку, який настає в 60 років. При цьому, майбутній пенсіонер може втратити частину своїх виплат, якщо вчасно не подати заяву на пенсію.
Коли потрібно подавати заяву, розповіли у Пенсійному фонді України.
Українцям для своєчасного виходу на пенсію у 2023 році необхідно дотриматись двох умов: досягти 60-річного віку та накопичити до цього віку 30 років страхового стажу.
При цьому слід знати, що страховим вважається лише той стаж роботи, під час якого із зарплати виплачувались податки та сплачувався Єдиний соціальний внесок (ЕСВ). Необхідно знати, що з кожним роком вимога до страхового стажу зростає. І тому наступного року вже потрібно буде мати 31 рік стажу для того, щоб вийти на пенсію у 60.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Щоб отримати пенсію вчасно, потрібно після досягнення 60 років подати заяву про призначення пенсії до ПФУ. Її слід встигнути подати та зареєструвати протягом 3 місяців після дати 60-річчя. Тільки у цьому випадку пенсіонеру виплатять усю його пенсію, починаючи з 60 років. Якщо ж майбутній пенсіонер не встигне вкластись у тримісячний термін, то йому призначать виплати лише з фактичної дати подання заяви. Тому щоб отримувати пенсію з 60 років, потрібно встигнути подати заяву у тримісячний термін.
Для того щоб до настання 60-річного віку бути "у всеозброєнні", можна зібрати всі документи, необхідні для призначення пенсії, заздалегідь. Тим більше, що в деяких випадках у майбутнього пенсіонера може виникнути невідповідність реального стажу з тим, що записаний у трудовій книжці, і його доведеться доводити додатково. Крім того, можуть знадобитися додаткові довідки про зарплату. Щоб усе це отримати, знадобиться якийсь час, тому відтягувати термін збору документів не варто.
Для призначення пенсії знадобляться такі документи:
- заяву встановленої форми;
- паспорт (оригінал та ксерокопія);
- документи про місце проживання (реєстрацію) пенсіонера;
- свідоцтво про народження дітей (у разі потреби);
- свідоцтво про шлюб (у разі потреби оригінал ксерокс);
- заяву та номер розрахункового рахунку в уповноваженій установі банку;
- трудова книжка (оригінал та ксерокопія) та інші документи про трудовий стаж;
- ІПН або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- довідка з військкомату про проходження військової служби, військовий квиток (за потреби);
- диплом та інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004 (оригінал та ксерокопія);
- за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 30.06.2000 року.
Якщо всі документи у майбутнього пенсіонера в порядку, і не потрібні жодні додаткові довідки, то оформити пенсію можна, не наносячи особистого візиту до ПФУ. Всі документи можна оцифрувати та подати через особистий електронний кабінет на порталі ПФУ. Правила та послідовність цього процесу детально описані на порталі.
Нагадаємо, у ПФУ розповіли, як можна підтвердити страховий стаж, якщо у трудовій книжці є не всі записи.