Стало відомо, як вчинять із чоловіками, які не повернулися в Україну після оголошення загальної мобілізації

Після початку повномасштабного російського військового вторгнення з 24 лютого 2022 року багато військовозобов'язаних українців опинилися за кордоном. Хтось із них повернувся на батьківщину після оголошення загальної мобілізації, а хтось, як і раніше, залишається за кордоном. І, незважаючи на заклики влади повернутися додому, багато чоловіків вирішили залишатися за кордоном, принаймні, до закінчення війни.

Стало відомо, як вчинять із чоловіками, які не повернулися в Україну після оголошення загальної мобілізації - today.ua

Що буде з тими, хто не повернувся і як їх можуть покарати, розповів юрист Ростислав Кравець.

Верховна Рада періодично намагається підготувати законопроект, який би змусив військовозобов'язаних українців повернутися з-за кордону додому. Проте, досі жодна з цих спроб не мала успіху. Справа в тому, що такий закон суперечитиме Конституції України. Таким чином, на сьогодні немає жодного законодавчого акта, який би передбачав покарання для військовозобов'язаних українських чоловіків за те, що вони не повернулися з-за кордону.

"Народні депутати намагаються, було кілька законопроектів, які мали на меті ввести відповідальність за неповернення чоловіків до України. Але ухвалення такого закону не відповідатиме нормам Конституції України", - зауважив юрист.

Примус чоловіків до повернення з-за кордону був би не лише юридичним нонсенсом, а й логічним, переконаний Ростислав Кравець. Адже сьогодні валютні надходження в Україну від заробітчан (а більшість чоловіків ще до війни виїхали за кордон саме з метою заробити грошей) вже перевищують надходження від експорту.

Стало відомо, як вчинять із чоловіками, які не повернулися в Україну після оголошення загальної мобілізації

Тобто на сьогодні жодної адміністративної, а тим більше кримінальної, відповідальності немає за те, що людина не повернулася з-за кордону.

Є ще одна категорія чоловіків, які опинилися за кордоном. До них належать ті, які всілякими правдами і неправдами вибралися за кордон вже після 24 лютого та після оголошення загальної мобілізації. Над такими людьми закон також не має влади. Однак, якщо чоловікові було вручено повістку у військкомат, а він натомість опинився за кордоном, то після повернення на батьківщину його можуть покарати лише адміністративно.

"Також законом не передбачено і примусової мобілізації у разі повернення чоловіка, який був за кордоном до війни", – уточнив Кравець.

Нагадаємо, в Україні активізували вручення повісток у людних місцях.

ДЖЕРЕЛОuaportal.com