Після початку повномасштабного російського військового вторгнення з 24 лютого 2022 року багато військовозобов'язаних українців опинилися за кордоном. Хтось із них повернувся на батьківщину після оголошення загальної мобілізації, а хтось, як і раніше, залишається за кордоном. І, незважаючи на заклики влади повернутися додому, багато чоловіків вирішили залишатися за кордоном, принаймні, до закінчення війни.

Що буде з тими, хто не повернувся і як їх можуть покарати, розповів юрист Ростислав Кравець.
Верховна Рада періодично намагається підготувати законопроект, який би змусив військовозобов'язаних українців повернутися з-за кордону додому. Проте, досі жодна з цих спроб не мала успіху. Справа в тому, що такий закон суперечитиме Конституції України. Таким чином, на сьогодні немає жодного законодавчого акта, який би передбачав покарання для військовозобов'язаних українських чоловіків за те, що вони не повернулися з-за кордону.
"Народні депутати намагаються, було кілька законопроектів, які мали на меті ввести відповідальність за неповернення чоловіків до України. Але ухвалення такого закону не відповідатиме нормам Конституції України", - зауважив юрист.
Популярні зараз
В Україні повернули обов'язкову перевірку лічильників на комунальні послуги НБУ доручив ПриватБанку, Ощадбанку та іншим ретельно перевірити своїх клієнтів Українців попередили про ще одне підвищення тарифу на електроенергію “Робота схожа на пекло“: українські біженки зізналися, скільки заробляють на полуниці у Польщі
Примус чоловіків до повернення з-за кордону був би не лише юридичним нонсенсом, а й логічним, переконаний Ростислав Кравець. Адже сьогодні валютні надходження в Україну від заробітчан (а більшість чоловіків ще до війни виїхали за кордон саме з метою заробити грошей) вже перевищують надходження від експорту.
Тобто на сьогодні жодної адміністративної, а тим більше кримінальної, відповідальності немає за те, що людина не повернулася з-за кордону.
Є ще одна категорія чоловіків, які опинилися за кордоном. До них належать ті, які всілякими правдами і неправдами вибралися за кордон вже після 24 лютого та після оголошення загальної мобілізації. Над такими людьми закон також не має влади. Однак, якщо чоловікові було вручено повістку у військкомат, а він натомість опинився за кордоном, то після повернення на батьківщину його можуть покарати лише адміністративно.
"Також законом не передбачено і примусової мобілізації у разі повернення чоловіка, який був за кордоном до війни", – уточнив Кравець.
Нагадаємо, в Україні активізували вручення повісток у людних місцях.