Списання боргу з банківських рахунків: яку суму банк може зняти автоматично

В Україні передбачене автоматичне списання боргу з банківських рахунків боржників, стосовно яких прийняті судові рішення щодо стягнення боргу. Проте, якщо навіть клієнт банку заборгував комусь велику суму, і суд зобов'язав його цю суму погасити, все одно забрати у нього з рахунку всю зарплату банк не має права. Законом передбачена частина виплат, які можуть списати в рахунок сплати боргу.

Списання боргу з банківських рахунків: яку суму банк може зняти автоматично - today.ua

До списання боргу з карток для виплат вдаються в тому випадку, якщо у боржника немає ліквідного майна, яке могло би покрити суму боргу, і якщо немає депозитного рахунку в банку, з якого можна було би стягнути весь борг одразу.

У такому випадку вдаються до автоматичного списанню грошей із зарплат та інших регулярних виплат (пенсій, стипендій та інших доходів), які отримує клієнт банку. При цьому відсоток списання визначається із суми, що залишається після утримання всіх податків, тобто з так званої "чистої" зарплати.

Яку суму можуть списати із зарплати

 • При стягненні аліментів, а також при відшкодуванні шкоди, заподіяної клієнтом банку здоров'ю потерпілого, або в зв'язку з його смертю, а також у зв'язку з втратою годувальника, при відшкодування майнової чи моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, можуть списувати 50% щомісяця;
 • За іншими видами стягнень (якщо інше не передбачено законом) сума списання не повинна перевищувати 20%.

Таким чином, із зарплати зазвичай не беруть понад 50%. Але, якщо це заборгованість по аліментах, або якщо боржник відбуває покарання у вигляді виправних робіт, то можуть утримувати щомісяця і 70% від його заробітку. Списання боргу з банківських рахунків: яку суму банк може зняти автоматично

Яке списання передбачене з пенсії

 • На виплату боргу по аліментах, а також на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, на компенсацію шкоди, яку пенсіонер завдав здоров'ю потерпілого, а також у зв'язку зі смертю потерпілого і на повернення переплачених сум заробітної плати можуть забрати не більше 50% пенсії.
 • За іншими видами стягнень автоматичне списання з пенсії не може перевищувати 20%.

З яких платежів закон забороняє списувати гроші:

 • з вихідної допомоги, яку виплачують з нагоди звільнення;
 • з допомоги по вагітності та пологах;
 • з допомоги по догляду за дитиною;
 • з допомоги особам, які доглядають за трьома і більше дітьми віком до 16 років, а також із виплат по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною, а також з іншої допомоги на дітей, передбаченої законом;
 • з допомоги на лікування;
 • з допомоги, виданої на поховання;
 • з допомоги при усиновленні.

Нагадаємо, на сьогодні вже 8 українських банків автоматично списують гроші з рахунків боржників на вимогу судових виконавців. А ще 55 банків готуються приступити до цієї операції. Схоже, в Україні не залишиться банків, які не будуть списувати гроші з рахунків боржників.

ДЖЕРЕЛОukranews