У нинішньому році ціна на газ в Європі побила 13-річний рекорд. Якби українці не були заздалегідь захищені річними тарифами на газ, то в опалювальний сезон більшість громадян просто не впоралися б із платіжками через те, що ціни на газ виявились би непідйомними.
Тому запровадження річних тарифів на газ виявилося вельми далекоглядним кроком, розповів прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу у Верховній Раді в рамках "Години запитань до уряду".
Такої ціни на газ, як цього літа, в Європі не було з 2008 року. Ціни цього року вже побили 13-річний рекорд, який протримався з того часу. Вартість тисячі кубометрів газу перевищила 450 доларів.
"Такої ціни не було з 2008 року, а це означає, що українські домогосподарства були б змушені платити по 13-15 грн за кубометр газу. Але цього не відбувається, як ми бачимо", - повідомив Шмигаль.
Таким чином, той тариф на газ, який ще в травні багатьма українцями сприймався як "зрада", тепер уже сприймається як "перемога". Тут вже, як то кажуть, не було би щастя, та Європа допомогла.
Не будь зараз річних фіксованих тарифів на газ, українці змушені були би платити за цей ресурс ціну, майже вдвічі більшу за ту, яку ми платимо зараз.
"Ми застрахували людей від стрибків цін на газ, які ми бачимо зараз. Тобто, наприклад, споживачі "Нафтогазу" сьогодні платять 7,96 гривні за кубометр", - уточнив прем'єр.
При цьому, звичайно, поки не ясно яким чином постачальники газу будуть виходити з ситуації, що склалася, якщо європейський газ так і не подешевшає. Звідки компенсуватимуть втрати постачальників, що виникли через різницю в європейському тарифі і тому фіксованому річному тарифі на газ, за яким вони зараз відпускають і ще до кінця квітня 2022 відпускатимуть газ українцям.
Тут можливі три варіанти: або Європа все ж знизить ціну на газ, або держава знайде компенсатори для відшкодування збитків постачальникам газу, або постачальники все ж будуть змушені переглянути свої "непорушні" річні тарифи у бік збільшення.
Нагадаємо, в Україні скорочуються обсяги власного видобутку газу. Так, за перше півріччя 2021 року державна компанія Укргазвидобування скоротила обсяг видобутку газу на 5% в порівнянні з минулим роком.