Податки для сімей із двома та більше дітьми можуть бути знижені за рахунок зменшення розміру зарплати, що підлягає оподаткуванню. Податкова соціальна пільга залежить від кількості дітей, яких виховують у сім'ї, а також від доходу батьків.
Перша та головна умова: дохід має бути офіційним.
Що таке податкова пільга?
Податкова соціальна пільга (ПСП) – це частина зарплати, яка не оподатковується. Тобто, з офіційної зарплати працівника, віднімають цю суму, і лише з різниці, яка залишилася, беруть податки.
Розмір податкової соціальної пільги дорівнює половині прожиткового мінімуму для працездатних громадян. Тобто у 2022 році вона дорівнює: 2481 х 0,5 = 1240,50 гривні.
Саме ця сума приймається за 100% податкової соціальної пільги. ПСП може бути у розмірі 100, 150 та 200%.
Як визначити, чи належить сім'ї ПСП?
Для цього потрібно помножити граничний розмір доходу, з якого призначається ПСП, на кількість дітей у сім'ї. Цей граничний розмір доходу цьогоріч дорівнює 3470 гривень (його розраховують за окремою формулою, на якій ми зупинятись не будемо).
Таким чином, якщо сім'я виховує двох дітей , то претендувати на ПСП може один із батьків, в якого зарплата не вища за 6940 гривень (3470 х 2).
Для сім'ї, яка виховує трьох дітей , максимальна зарплата, на яку припадає соціальна пільга, становитиме 10140 гривень (3470 х 3).
І відповідно, для сім'ї, в якій підростає четверо або більше нащадків, розмір максимальної зарплати з правом отримання ПСП зросте до 13880 гривень (3470 х 4).
Хто може претендувати на 100% ПСП?
На податкову пільгу у розмірі 100% можуть претендувати навіть самотні громадяни, в яких розмір місячного офіційного доходу не вищий за граничний розмір доходу, з якого призначається ПСП, тобто 3470 гривень. Як правило, це люди, які працюють офіційно на половину мінімальної ставки.
На пільгу також можуть претендувати, як ми вже казали, сім'ї з невисоким доходом, які виховують двох та більше дітей.
Чи можуть сім'ї з дітьми претендувати на 150% ПСП?
Так, можуть. На 150%-й розмір ПСП можуть розраховувати такі категорії сімей:
- самотні матері (батьки), вдови (вдівці) або опікуни, піклувальники (в розрахунку на кожну дитину віком до 18 років);
- особи, які утримують дитину-інваліда (з розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років).
Для таких сімей розмір ПСП буде дорівнювати: 1240,50 х 1,5 = 1860,75 гривні.
Нагадаємо, право на податкову соціальну пільгу мають не лише сім'ї з дітьми, а й деякі інші категорії громадян.