З 1 вересня багатьом українцям доведеться сплатити податки з грошових та інших активів, які вони мають. Поділитися своїми доходами змусять громадян, які не захотіли взяти участь у податковій амністії. Причому сплатити податки змусять не лише з особистих грошових накопичень, а й навіть із отриманих цінних подарунків.
Звичайно, платити податки будуть змушені далеко не всі громадяни, а лише ті, у кого податківці виявлять велику розбіжність між офіційними доходами і видатками. Тоді, якщо власник розкішної нерухомості чи солідного банківського рахунку не зможе пояснити походження свого багатства, йому доведеться сплатити з нього податки.
Підлягатимуть оподаткуванню грошові заощадження на суму понад 400 тисяч гривень, а також житлоплоща, яка перевищує 120 квадратних метрів, та автомобілі, якщо їх більше одного. Платити доведеться не з усієї суми заощаджень та не з усієї вартості розкішного житла, а лише з різниці між вартістю цих активів і тим, що було офіційно задекларовано.
Загалом перевірятимуть такі доходи:
- від незалежної професійної діяльності (наприклад, перукарі, які працюють вдома або виробники відеопродукції, які також можуть працювати вдома);
- доходи, які отримані не від офіційного роботодавця;
- кошти, що прийшли з-за кордону;
- доходи від здачі у найм нерухомого майна;
- доходи від інвестицій;
- подарунки;
- прощені борги і кредити на суму, яка перевищує чверть мінімальної зарплати;
- доходи від продажу продукції тваринництва, якщо їхня сума перевищує 50 мінімальних зарплат;
- кошти, отримані як благодійна або нецільова допомога;
- доходи, одержані від продажу нерухомого майна.
Порівняти витрати громадян з їхніми офіційними доходами буде не складно, оскільки в електронних реєстрах зберігаються всі доходи українців, які вони отримали з 1995 року. Тобто податкова служба має відомості про всі гроші, одержані громадянами за останні 27 років.
Нагадаємо, вже з 1 березня зросте відсоткова ставка у податковій амністії. Йдеться про закордонні активи. Податковий збір із них зросте з 7% до 9.