Today.ua

Ринок житла в Україні: в тренді – старі квартири сталінської та хрущовської забудови

В Україні первинний ринок житла на початку року не демонструє активності. Однак на вторинному - угоди відбуваються досить жваво. А попит на старі квартири сталінської та хрущовської забудови явно випереджає попит на нове житло.

Застій на первинному ринку житла пов'язаний як зі зниженням пропозицій від забудовників, так і з тим, що більшість українців не мають грошей для купівлі дорогих нових квартир.

Україна - серед лідерів зростання цін на житло

За підсумками третього кварталу минулого року Україна увійшла до верхньої частини світового списку за темпами зростання цін на житло. Наша країна – на 24 позиції. За третій квартал 2021 року ціни на житло в Україні зросли на 11%. Це доволі високий показник. Хоча з лідерами рейтингу, Туреччиною і Південною Кореєю, Україну не порівняти. В них за той самий період ціни на житло зросли на 36 і 25% відповідно.

Найдорожчим залишається житло у столиці. Вартість квадратного метра у нових квартирах бізнес-класу тут досягла 3000 доларів. При цьому квартири преміум-класу коштують ще дорожче.

Таке житло не по кишені навіть для українців середнього достатку. Тому зростає попит на квартири зі вторинного ринку – сталінки та хрущовки. Вони, звичайно, набагато дешевші, однак і на них вартість неабияк підросла. Ще кілька років тому вартість однокімнатних квартир на столичному вторинному ринку здебільшого була нижчою за 100 тисяч доларів. Від ста і дорожче продавалися лише одиниці. Тепер, це звичайне явище. Ціни на "вторинку" зросли не лише у Києві, а й в інших містах України.

Ціни на житло зі вторинного ринку зростають по всій Україні

Так, лише за четвертий квартал минулого року ціни на житло на вторинному ринку зросли приблизно на 10%. При цьому середня вартість квадратного метра такого житла наблизилася до тисячі доларів: вона зросла з 901 до 988 доларів. Таким чином, вартість квадратного метра житла на вторинному ринку становить:

Найнижчу вартість квадратного метра у двокімнатних квартирах експерти пояснюють тим, що саме таких двокімнатних хрущовок найбільше виставлено на продаж. Отже, вони й дешевші за решту. При цьому київський вторинний ринок житла, звісно, б'є цінові рекорди. Там середня вартість квадратного метра "вторинки" перевищила 2100 доларів.

Що буде з первинним і зі вторинним ринком житла наступного року?

Інвестори, які вкладають гроші у будівництво та продаж житла на первинному ринку, зараз поставили ринок "первинки" на паузу. Чекають, що буде з вартістю будматеріалів, і готуються підвищити ціни.

Тому зараз на передові позиції виходить вторинне житло. Тамтешні продавці довго тягнути з продажем не можуть, адже зазвичай людей спонукає до продажу житла якась життєва нагода, за якої терміново потрібні гроші. Тому вони виставлятимуть квартири на продаж. І, ймовірно, у першому кварталі 2022 року ціни на житло зі вторинного ринку не будуть активно зростати.

А ось щодо вартості "первинки", то вона за прогнозами експертів, через обмеженість пропозиції, може зрости на 10-15% вже за перше півріччя.

Нагадаємо, українцям розповіли, коли будуть найбільш вигідними купівля та продаж житла у 2022 році.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ