Today.ua

Ринок житла в Україні сильно зміниться після війни: де чекати на обвал цін

Ринок житла в Україні вже не буде колишнім. За місяць, що минув від початку війни, вже сталися кардинальні зрушення у сфері оренди та продажу житлової нерухомості. А після війни цей процес стане ще більш рельєфним. Житло в Києві та містах-мільйонниках на сході та півночі країни може втратити свою престижність. А житло на заході, навпаки, зросте в ціні і матиме підвищений попит.

Експерти розповіли, які метаморфози можуть статися в Україні із ринком нерухомості після війни.

Яка ситуація на ринку житла зараз?

Житло на сході і в центрі країни стрімко втрачає свою ціну. Купівля-продаж нерухомості зараз практично завмерли, оскільки закрито держреєстр нерухомості. А щодо оренди житла, то у великих містах сходу і центру країни різко знизився попит на оренду. За даними Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АСНУ), плата за оренду житла у Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Полтаві і Києві знизилася вдвічі. А про Харків, Чернігів та Суми, то й казати нічого.

Щоправда, у Києві зросла вартість подобової оренди житла, оскільки столиця нині стала великим перевалочним пунктом для біженців. Але при цьому у столиці вже вистачає пропозицій, коли господарі пропонують орендарям квартиру лише за комуналку. Тобто жодної орендної плати взагалі не вимагають. Аби ті лише сплачували за комунальні послуги. Водночас, у рази зросла вартість оренди житлової нерухомості у західному регіоні України.

Що буде з ринком житлової нерухомості після війни?

Робити остаточні прогнози зараз, коли продовжується війна – справа невдячна. Адже будь-якої хвилини ситуація може змінитися, і, відповідно, зміняться попит і ціни.

"Щось прогнозувати зараз абсолютно неможливо. Ми бачимо, що через евакуацію населення дорожчає оренда квартир на заході країни та в Києві, який використовують як перевалочний пункт. Орендують зараз головним чином подобово, саме через невизначеність. Знайти вільну квартиру вкрай складно, тому залишається сподіватися лише на допомогу уряду та швидке закінчення війни", – каже аналітик TeleTrade Сергій Родлер.

Щодо купівлі-продажу житла, то все залежить від термінів закінчення війни, і від того, наскільки постраждає столична нерухомість внаслідок військових дій. Що швидше вдасться досягти миру, то краще для ринку нерухомості. Тоді ціни на столичне житло приблизно залишаться незмінними, а можуть навіть вирости. А якщо війна затягнеться надовго, то попит на житло у Києві однозначно впаде. Зокрема, до нього охолонуть іноземці, які до війни активно скуповували нерухомість в українській столиці.

Ціни на житло на заході країни, найімовірніше, зростатимуть. Українці вже переконалися, що захід має надійний тил в особі сусідів з Євросоюзу, і завдяки цьому йому вдалося уникнути навали орд загарбників та руйнувань. Отже там житло буде однозначно дорожчим. А ось на скільки дорожче - залежить від ситуації на сході країни. Якщо там усе буде зруйновано, і залишатиметься небезпечно, то ціни на заході зростуть дуже сильно.

У будь-якому випадку після війни істотно зросте попит на будматеріали, отже, вони зростуть у ціні. Тому зростання цін на житло неминуче. Питання лише в тому, наскільки воно стане дорожчим.

"Інфляція справляла свій вплив і в попередні роки (у великих містах квартири подорожчали за два роки майже на 50%), але зараз ситуація ще гірша за рахунок глобальної обстановки. Житлова криза цілком реальна в поточних умовах, проте залишаються надії на матеріальну допомогу з боку західних партнерів та стимулюючих програм українського уряду, які дозволять закрити житлове питання без серйозних втрат для нужденних”, – поділився прогнозами Сергій Родлер.

Нагадаємо, українцям розповіли, як їм компенсуватимуть житло, зруйноване під час війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ