Ринок землі в Україні майже стоїть. Загальна площа ділянок, проданих українцями за два тижні, становить близько 800 гектарів. Це дуже мало в масштабах такої країни, як Україна. Експерти назвали причини, через які ринок не запрацював на повну силу.
Ринок землі, через який було зламано чимало списів у парламенті і в суспільстві в цілому, став гальмувати на самому старті шляху. Власне, багато експертів це передбачали. Та й влада, схоже, не робила ставки на те, що процес активно піде із самого початку. Багато хто припускає, що активні торги на ринку землі почнуться лише з другого етапу, коли в Україні буде дозволено продаж землі юридичним особам.
Тому відкриття ринку землі у найближчі роки ніяк не вплине на обсяги агровиробництва та експортний потенціал України. Таку думку озвучив президент групи компаній "Панда" Геннадій Бобов.
"Прогнозую, що низька активність буде і надалі. Це в свою чергу означає, що відкриття ринку землі серйозно не позначиться на показниках виробництва і експорту агропродукції у найближчі роки", - заявив експерт.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Геннадій Бобов виділив кілька причин, за якими ринок землі не запрацював і найближчим часом не буде працювати на повну силу.
Причини гальмування процесів на ринку землі
- Неможливість скупки земельних ділянок юрособами.
- Низька активність учасників ринку. Багато вичікують з покупкою і продажем, побоюючись можливих прогалин у законодавстві. Люди почнуть активніше продавати і купувати землю після цього, як перший досвід таких угод виявиться успішним.
- Кількість власників паїв, які вже зараз готові продати свою землю, виявилась меншою, ніж очікувалося. Більшість селян притримують свою землю до кращих часів, коли вона стане дорожче. А багато хто з тих, хто поспішав її продати, продали її ще до відкриття ринку. Адже в Україні і до цього функціонувало чимало сірих схем з продажу землі, якими багато хто скористався.
- Землю стає вигідніше здавати в оренду, ніж продавати. У багатьох населених пунктах вартість оренди землі в цьому році суттєво зросла. І власникам паїв стало вигідніше щороку отримувати за свою власність орендну плату, ніж продати ділянку і більше ніколи не мати з неї ніякого доходу.
"Ринок землі буде формуватися дуже повільно. Дуже сподіваюся, що держава підійде до цього питання адекватно і не буде постійно змінювати правила гри на ньому, а також вживе дієві програми з підтримки малого і середнього агробізнесу", - підсумував експерт.
До речі, прем'єр Денис Шмигаль пообіцяв, що держава допоможе дрібним і середнім фермерам отримати дешеві і довгострокові кредити на покупку землі.