Вже з 1 липня цього року в Україні почне офіційно функціонувати ринок сільськогосподарських земель. Отже, українську землю можна буде на цілком законних підставах купувати і продавати. У 2017 році експерти оцінювали вартість української землі в діапазоні від 500 до 5000 доларів за гектар. Однак сьогодні ці прогнози трохи змінилися.
Незважаючи на формальне відкриття ринку землі, в цьому році він не запрацює в повну силу. По-перше, спочатку купувати землю зможуть лише фізичні особи, причому не більше ніж 100 га в одні руки. Щоправда, пізніше цю норму збільшать до 10 тисяч гектарів, проте в повну силу ринок буде працювати ще невідомо коли. Адже тільки з початку 2024 року землю зможуть купувати юридичні особи. А для іноземців, взагалі невідомо, чи відкриється така можливість.
Всі ці обмеження, звичайно, стримують зростання вартості землі. І якби ринок дійсно був максимально вільним, то й ціна землі була би значно вищою. Однак і тепер її ціна змінилася в порівнянні з тією, що прогнозували у 2017.
Яку ціну землі називають експерти
Голова Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко восени минулого року називав цифру не менше 1 тисячі доларів за гектар.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Трохи раніше заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тарас Висоцький прогнозував, що гектар на ринку землі буде коштувати в межах 40-60 тисяч гривень (1500-2500 доларів).
Один зі співавторів закону про відкриття ринку землі Микола Соцький також називає ціну приблизно в 2 тисячі доларів. Однак при цьому він вважає, що це - надто мала вартість. І якби землю дозволили продавати юридичним особам, то продавці вже могли би просити по 4-5 тисяч доларів за гектар. Секретар аграрного комітету Верховної Ради народний депутат Іван Чайківський вважає, що ціна землі складе 1000-1500 доларів.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль назвав справедливою для українських чорноземів ціну в 5 тисяч доларів.
При цьому в інших країнах світу ціни на ринку землі, як правило, вищі, ніж в Україні. Наприклад, в Естонії і Болгарії гектар коштує 4500-5000 доларів. А найдорожча земля в Швейцарії. Там за неї хочуть близько 60 тисяч доларів за гектар.
Однак і в Україні вартість землі неоднорідна. Вона великою мірою залежить від регіону.
Де в Україні найдорожча земля
Станом на 1 січня 2021 року, згідно з даними земельного кадастру, найдорожча земля в Україні знаходиться в Черкаській області - по 33 646 гривень за 1 гектар.
Понад 30 тисяч гривень також оцінили землю в Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській, Одеській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
При цьому найдешевшими називають землі в Житомирській, Волинській, Львівській та Рівненській областях.
Правда, за цінами на "чорному ринку", який на відміну від офіційного ринку землі, діє в Україні вже давно, вартість земель дещо відрізняється від кадастрової. Хоча і там земля в Черкаській області також цінується найдорожче. Так, за 4,8 гектара землі в Христинівському районі просять 40 тисяч доларів, а за 2,6 в Чорнобаївському - 30 тисяч в американській валюті. Дорого також цінує "чорний ринок" і землю в Одеській області.
Втім, із відкриттям офіційного ринку землі ціни мають змінитися. Ймовірно, вони стануть нижче.
Нагадаємо, вже в цьому році власники земельних паїв можуть переглянути вартість своєї землі. Це допоможе збільшити базу оподаткування і принесе вигоду самим власникам земельних ділянок.