Today.ua

Ринок землі: кому і за яких умов загрожує конфіскація купленої ділянки

Земельне законодавство незабаром може поповнитись ще одним законом, який має спростити для українців купівлю невеликих земельних ділянок. Але водночас він передбачає можливу конфіскацію купленої землі у випадку, якщо покупець надав себе неправдиві відомості.

Ринок землі, який почав функціонувати в Україні з 1 липня 2021 року, розкрив чимало вузьких місць у земельному законодавстві. Зокрема, з моменту відкриття ринку практично зупинився продаж невеликих земельних ділянок, призначених для ведення особистого селянського господарства. Зупинився також продаж дачних ділянок.

Все – через те, що законом зрівняли усіх покупців землі. Тому тепер при купівлі 50 соток землі покупець має пройти ті самі законодавчі процедури і перевірки, що й покупець кількох десятків гектарів. Нотаріус, який оформляє угоду, зобов'язаний перевірити його на причетність до тероризму, перевірити джерело походження його грошей та переконатися, що він не скуповив уже пів-України. Все це забирає у нотаріуса багато часу. Іноді оформлення однієї земельної угоди потребує більше одного дня. Звісно, це коштує і грошей, адекватних витраченому часу та зусиллям. Таким чином, оформлення угоди купівлі-продажу на ринку землі зараз коштує від 10 тисяч гривень і навіть вище.

Природно, при купівлі-продажу дачної ділянки або невеликої ділянки землі площею в декілька соток люди не готові викладати такі гроші за оформлення угоди. Інакше шкурка вичинки не вартуватиме.

І ось нарешті наші законодавці дозріли для того, щоб відокремити купівлю-продаж невеликих земельних ділянок від великих угод на ринку землі. У Раді зареєстровано законопроект №6199, який має усунути перекоси на ринку землі, і, зокрема, безглузді перевірки, яким піддають покупців невеликих ділянок.

Що передбачає законопроект?

Тепер покупців невеликих земельних ділянок площею до 2 га не піддаватимуть тотальній перевірці за всілякими реєстрами і списками.

Натомість покупець повинен буде власноруч подати декларацію про свої активи і доходи. Це набагато полегшить, здешевить та прискорить процес реєстрації такої угоди.

Крім того, за такими операціями можна буде розраховуватись як безготівково, так і готівкою, тоді як на "великому" ринку землі готівкові розрахунки взагалі не діють.

Але при цьому, якщо покупець подав неправдиву декларацію про себе, і ця неправда згодом з'ясується, то угода буде вважатися такою, що не відбулася, і куплену ділянку у нього конфіскують, незважаючи на сплачені гроші.

Нагадаємо, в Україні змінилися правила купівлі нерухомості. Право власності на землю під купленим будинком надаватимуть по-новому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ