В Україні з 1 липня стартував ринок землі. Але говорити про цінові тенденції на ринку поки передчасно через те, що поки укладено зовсім мало угод. Тим часом, асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) дала свою оцінку вартості землі, яку вважає економічно обґрунтованою.
"Економічно обґрунтована середня вартість землі в Україні становить 51,2 тис. гривень за гектар", - йдеться у повідомленні УКАБ.
При цьому там же відзначають, що йдеться саме про середню вартість на ринку землі. Десь вона може бути вищою, а десь нижчою. Причому розбіжність із середньою ціною може бути в 2-2,5 рази як у більший, так і в менший бік.
При цьому в УКАБ вважають, що найдорожчою буде земля в Київській області - до 74,6 тисячі гривень за гектар. Хоча і там розкид за цінами буде чималий: мінімальна вартість ділянки в столичному регіоні може стартувати від 26,5 тисячі гривень.
Популярні зараз
Що буде впливати на вартість ділянки землі:
- її нормативна грошова оцінка, яка проведена земельним кадастром;
- площа ділянки;
- її місце розташування;
- середня врожайність сільгоспкультур з цієї ділянки;
- орендна плата за неї.
Крім того, в асоціації відзначають, що на даний момент при визначенні вартості землі потрібно враховувати поточну орендну плату за землю (як дохід від розміщених інвестицій), а також величину ставки за довгостроковими кредитами в іноземній валюті (як критерій оцінки використання грошей).
Згідно з даними за минулий, 2020, рік, середня орендна плата за гектар сільгоспугідь в Україні становила 3 425 гривень, а кредитна ставка за довгостроковими позиками в іноземній валюті була 6,7%.
В яких регіонах слід очікувати найвищої ціни на землю
В УКАБ визнають, що одним з головних критеріїв оцінки є врожайність землі. Тому ціна на землю прямо залежить від високих врожаїв, які були зібрані в минулому році у Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій та Чернігівській областях.
Врожайність у цих областях перевищила 5 тонн з гектара. Відповідно, ціна на землю в цих регіонах може становити близько 2-2,5 тисячі доларів.
Де слід очікувати найнижчої ціни на землю
Найбільш низькі ціни на землю очікуються у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській та Херсонській областях, вважає експерт із земельних питань Елліна Юрченко.
За її оцінками, в цих регіонах середня вартість одного гектара може бути лише трохи вищою за 1 тисячу доларів.
Нагадаємо, закони, що регулюють ринок в землі в Україні, ще доведеться доопрацьовувати. Так, несподівано з'ясувалося, що тепер під перевірку потрапляють не лише ті, хто купує землю десятками гектарів, а й покупці дачних ділянок, які отримують по 6-10 соток землі.