Ринок землі в Україні зупинився, так поки і розпочавшись. Процес загальмувався через те, що нотаріуси поки не підключені до системи Держгеокадастру (ДЗК). Зараз їх активно підключають, але це займе, як мінімум, тиждень. Однак нотаріуси вже включилися в процес. Вони перевіряють потенційних покупців на предмет наявності у них земельних ділянок.
За словами глави київського відділення Нотаріальної палати України (НПУ) Наталі Козаєвої, нотаріусів почали підключати до ДЗК тільки з 1 липня. Ну, а оскільки їх у нашій країні налічується близько шести з половиною тисяч, то процес підключення не буде одноденним.
"Підключення не відбудеться за день. Але я думаю, що протягом тижня нотаріуси вже будуть приймати людей", - каже Наталя Козаєва.
Процес підготовки угоди виявився затратним за часом
Однак, незважаючи на те, що нотаріуси поки не можуть реєструвати процеси купівлі-продажу землі, вони вже активно приступили до підготовчої роботи. Адже самій угоді має передувати ретельна перевірка покупця. Зокрема, потрібно з'ясувати, які його земельні активи: за законом більше 100 гектарів землі "в одні руки" давати не можна. Причому процес цієї перевірки виявився доволі затратним за часом, визнає нотаріус.
"Це складна процедура, потрібно провести дуже багато пошуків і перевірок, хто і що купує. Треба брати інформаційні довідки з ДЗК по суб'єкту і дізнаватися, скільки у нього вже є землі", - розповіла Козаєва.
Так, нотаріусу потрібно буде онлайн перевірити оцінку вартості ділянки, а також отримати про це довідку з Фонду держмайна, а потім відправити дані про реєстрацію угоди в реєстр держмайна. Уся ця процедура в день купівлі-продажу займе ще дві-три години, каже Наталя Козаєва.
Скільки потрібно буде заплатити за послуги нотаріуса?
За словами нотаріуса, вартість нотаріальних послуг на ринку землі буде договірна. Звичайно, вона буде залежати від вартості самої операції, а отже, від оцінки землі.
"Вона буде залежати від оцінки землі, так як нотаріус може стягувати суму виходячи з вартості угоди. Думаю, що нотаріуси будуть максимально просити 1% від вартості угоди", - говорить фахівець.
Втім, якщо виходити з часу, що, за її словами, потрібно буде затратити на перевірку всіх даних та укладення угоди, то собівартість такої роботи може виявитися вищою, ніж плата за неї. Але, з іншого боку, учасникам угоди теж немає сенсу віддавати нотаріусу більше одного відсотка. Звичайно, чим дорожче коштуватиме ресурс, тим вигідніше буде нотаріусам займатися такими угодами на ринку землі.
Нагадаємо, на ринку землі вже виявлений момент, який вимагає змін. Зокрема, нотаріусів зобов'язали перевіряти всі земельні операції, навіть якщо це стосується купівлі-продажу дачної ділянки розміром у 5-6 соток.