Росія зробила важливу заяву щодо транзиту газу через українську ГТС

Російський Газпром здійснюватиме транзит газу через українську ГТС для Молдови у колишніх обсягах. У Газпромі заявили, що більше не мають жодних фінансових претензій до Молдови і готові постачати їй газ через українську "трубу", як і раніше.

Росія зробила важливу заяву щодо транзиту газу через українську ГТС - today.ua

Таку інформацію оприлюднила прес-служба Газпрому.

Приводом для фінансової тяганини стала заява, зроблена Газпромом кілька днів тому. Російський газовий монополіст тоді звинуватив Україну в тому, що вона нібито краде газ, призначений для Молдови. Фахівці Газпрому зробили такі далекоглядні висновки з того, що на вході в українську ГТС Росія віддає більше газу, ніж потім його приймає Молдова на виході з нашої ГТС. Це дало підстави Газпрому звинуватити Україну в крадіжці транзитного газу.

Скориставшись приводом, Газпром заявив, що скорочуватиме обсяг газового транзиту через українську ГТС для Молдови.

Проте, як з'ясувалося, ніхто газ і не думав красти. Просто Молдова зберігає частину свого газового запасу в Україні. І для того, щоб даремно не ганяти газ туди й назад, Молдова домовилася з Україною про віртуальний реверс газу.

Віртуальний реверс газу – це технологія, яка широко використовується в європейській практиці. Для того, щоб не прокачувати газ спочатку в одному, а згодом у зворотному напрямку, сторони домовляються, що транзитер одразу залишає якусь частину ресурсу. Тобто отримує реверсний газ без фактичної операції реверсу. Такий прийом дозволяє заощадити гроші на перекачуванні газу, а також знижує негативний вплив транспортування газу на довкілля.

Росія зробила важливу заяву щодо транзиту газу через українську ГТС

Як з'ясувалося, ще з початку вересня Молдова домовилася з Україною про віртуальний реверс.

"З початку вересня-2022 Молдова запровадила віртуальний реверс на точках з'єднання з Україною. Вже з кінця вересня транспортування природного газу з Молдови в Україну через точку з'єднання "Гребеніки" здійснюється саме у формі віртуального реверсу", - пояснили в компанії Оператор ГТС України.

Навряд чи Газпром про це не знав. Однак Росії, очевидно, дуже хотілося показати сусідам "хто у хаті господар". Тому Газпром заявив про скорочення обсягу транзиту газу через українську ГТС вже з понеділка, 28 листопада.

Але в понеділок російський газовий монополіст раптом передумав і виступив із новою заявою. Мовляв, Молдова розплатилася за повний обсяг отриманого газу, а тому до неї жодних претензій немає, і обсяг транзиту не скорочуватимуть.

"Компанія Молдовагаз усунула порушення щодо оплати Газпрому поточних поставок російського газу в листопаді. Кошти за осілий на території України газ, призначений для споживачів Молдови, в Газпромі отримані. У зв'язку з цим прийнято рішення не знижувати подачу газу на ГІС Суджа для транзиту до Молдови" , - повідомив Газпром.

Отже, чергова спроба РФ нав'язати своїм сусідам почуття провини та змусити їх йти на умовляння та приниження зазнала фіаско.

Нагадаємо, українцям роз'яснили у деталях, як рахується плата за доставку газу, і чому вона не змінюється залежно від обсягу споживання.

ДЖЕРЕЛОobozrevatel