Реальна середня зарплата в Україні набагато нижча за ту, що дає офіційна статистика. А бюджет наступного року наполовину сформований із грошей, які дадуть нам в борг. При цьому курс долара, закладений в бюджет наступного року, є цілком реальним.
Такі міркування висловив в інтерв'ю одному з українських видань економіст Всеволод Степанюк.
Степанюк вважає, що показник дефіциту бюджету в розмірі 3,5% від ВВП і близько не відображає реальної картини в економіці країни. За його твердженням, бюджетний план наступного року наполовину сформований з кредитів. Тому, коли половина грошей на видатки буде взята в борг, говорить про якісь досягнення економіки країни не випадає.
"Потрібно розуміти, що дефіцит бюджету - це та різниця, яка за великим рахунком навіть не покривається кредитними грошима. Бюджет цього року більш ніж на половину сформований із кредитів. З цієї причини говорити про цифру в 3,5% дефіциту, коли бюджет формується за рахунок кредитів , це несерйозно, оскільки кредити не є заробленими економікою грошима ", - говорить економіст.
При цьому курс долара, який закладено в бюджет 2022 року, більш-менш реалістичний. Якщо не буде ніяких великих зовнішніх або внутрішніх потрясінь, то долар в наступному році виросте незначно. Це пов'язано з тим, що в усьому світі долар нині девальвує, і Україна в цьому - не виняток.
Водночас, судити про реальну зарплату у приватному секторі дуже складно, адже там нерідко люди отримують як вище офіційно заявленої зарплати, так і нижче. До того ж, дуже багато людей працює на договірній основі або взагалі в тіні. В цьому випадку їхні заробітки можуть бути набагато нижче офіційної мінімальної зарплати.
"У нас величезний розрив між зарплатами. І середня зарплата зростає не за рахунок зростання самих по собі зарплат, а за рахунок зростання кількості чиновників і топ-менеджерів, в яких реально вона висока. А так не можна сказати, що в цьому році у людей росла зарплата. І все одно, середня зарплата - та, що закладається в бюджет на наступний рік, менша, аніж зростання вартості життя", - констатував Всеволод Степанюк.
Нагадаємо, уряд готовий пожертвувати зарплатами українців заради кредиту МВФ. На догоду кредиторам він заклав у бюджет на наступний рік лише одноразове підвищення мінімальної зарплати, причому тільки на 200 гривень.