Ціна на землю в Україні поки вкрай низька. Фахівці з Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) підрахували, що в середньому у липні гектар української ріллі продавався за 26,8 тисячі гривень. З огляду на сьогоднішній курс долара, то це майже тисяча доларів. Однак уже незабаром це буде менше за тисячу. Звичайно, це занадто низька ціна на землю.
Ринок землі в Україні поки дуже млявий. За місяць, що минув з моменту його відкриття, в країні продано лише 5,32 тисячі гектарів землі на загальну суму в 210 мільйонів гривень. Для такої великої країни, як Україна, це доволі скромні цифри.
Через таку низьку активність ринку ціна на землю не може вирости вище тієї, яка визначена нормативною грошовою оцінкою. Хоча ще перед відкриттям ринку землі аналітики припускали, що вартість українських угідь із самого початку буде набагато вищою.
"Порівняно низьку середню ціну можна пояснити малою кількістю угод ..., ймовірно, більш низькою нормативною грошовою оцінкою проданих земельних ділянок із піщаними грунтами та на схилах. Така ситуація зараз спостерігається в половині областей", - відзначили в УКАБ.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому, як і очікувалося, ціна на землю значно відрізняється по регіонах.
Дорожче середньої вартості земля продавалася в таких областях:
- Київській - 38 тис. грн за 1 га .;
- Закарпатській - 37 тис. грн;
- Одеській - 33 тис. грн;
- Житомирській - 32 тис. грн;
- Хмельницькій і Полтавській - по 31 тис. Грн.
Водночас, у трьох областях середня ціна гектара поки не дотягує навіть до 20 тисяч гривень. Зокрема, це Запорізька область - 17 тис. грн, а також Херсонська і Чернівецька - по 19 тис. грн.
Ринок землі гальмується нелише низькою пропозицією, але й деякими неузгодженостями в законі, через які багато нотаріусів бояться укладати угоди купівлі-продажу. В УКАБ сподіваються, що Мін'юст оперативно дасть роз'яснення щодо спірних моментів, і це посприяє активізації продажів.
"Із розблокуванням вчинення нотаріальних дій очікується підвищення динаміки угод з відчуження с/г земель, що, у свою чергу, дасть повнішу картину цін 1 га", - поділилися надією в УКАБ.
Нагадаємо, ще місяць тому в УКАБ називали зовсім іншу ціну на землю, ніж склалася зараз. Йшлося про економічно обґрунтовану середню вартості землі в розмірі 51,2 тис. гривень за гектар.