Екологи і кліматологи б'ють на сполох: вже незабаром населення України буде відчувати гострий дефіцит питної води, і її доведеться імпортувати. Причому це - перспектива не віддаленого майбутнього, а найближчих 20-30 років. Питна вода стає дефіцитом у всьому світі, і Україна, на жаль, у цьому не виняток.
Вже приблизно в 2050 році Україна буде змушена купувати воду для харчових потреб за кордоном. Причин цьому дві, каже директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Ромащенко.
Перша з них - об'єктивна. Це - кліматичні зміни, які відбуваються всюди на планеті. Україна, на жаль, перетворюється в посушливий регіон. Друга причина - техногенний вплив людини. І в першу чергу - бездумне використання і знищення водних ресурсів. До цього можна віднести скидання небезпечних речовин у водойми, слабку очистку стоків (а деякі з них і зовсім йдуть без очищення), а також засмічення річок. Вже сьогодні дефіцит питної води, в тій чи іншій мірі, відчувається в 13 областях України. У деяких з них користуються привізною водою. Однак це - крапля в морі. Воду завозять тільки в 713 сіл ыз більш ніж 26 тисяч.
Щоб хоч якось уповільнити процес (зупинити його, на жаль, неможливо), потрібен цілий комплекс заходів. Всі вони дуже затратні. На сьогодні всі системи водопостачання в Україні так зношені, що на шляху до споживача втрачається близько половини всієї води. На модернізацію цих систем водопостачання в масштабах всієї країни потрібно, як мінімум, п'ять мільярдів доларів, каже Михайло Ромащенко.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Україні терміново потрібно змінювати філософію водоспоживання. Слід переходити на замкнутий цикл споживання води. Тобто, повну фільтрацію і очищення стічних вод, і повторне їхнє використання. І потрібно назавжди відмовитися від порочної практики скидання неочищених стічних вод в річки, через яке там гине все живе.
"Суспільство має бути готове до того, що ми знаходимося в тому періоді часу, який вимагає від нас переосмислення політики поводження з водою в умовах прогресуючого зневоднення території", - говорить Ромащенко.
При цьому він підкріплює своє висловлювання цифрами. На сьогодні вчені оцінюють сумарний запас питної води в Україні у 22,5 млн кубометрів. Це не так багато, він надто швидко вичерпається. Тим більше, що вже сьогодні вчені відзначають прогресуюче зменшення річкового стоку та інфільтраційного живлення підземних вод на території України.
Якби така ситуація спостерігалася лише в Україні, то ще було би півбіди. Але так відбувається на всьому євразійському континенті. А отже, вже незабаром навіть купити питну воду буде ніде. Недарма багато вчених говорять, що найстрашніші і найжорстокіші війни у людства ще попереду. І це будуть війни за воду.
Нагадаємо, багато вчених пророкують різке підвищення температури на планеті вже в найближчі п'ять років. Це призведе до кліматичної катастрофи.