ПриватБанк і Ощадбанк готують до приватизації. При цьому, зміниться система гарантування вкладів у цих фінустановах. Крім того, може змінитися вартість обслуговування платежів. Українцям, які обслуговуються в цих банках, доведеться приготуватися до змін. Вони можуть бути як негативні, так і позитивні.
Українська влада прагне якомога швидше позбутися від державної власності у всіх сферах економіки, зокрема, і в банківській. Так, два найбільших фінансових гіганта, ПриватБанк і Ощадбанк, готують на продаж. На сьогодні обидва вони залишаються в державній власності. Однак це ненадовго. Уряд сподівається, що незабаром частина капіталів обох банків відійде в приватні руки. І хоча контрольний пакет держава поки залишить за собою, це не означає, що приватні інвестори не будуть впливати на фінансову політику банків. Навпаки, їхній вплив буде вирішальним.
Що буде з вкладами клієнтів
На сьогодні вклади клієнтів в державних банках гарантовані державою. З переходом у приватне володіння держава знімає з себе відповідальність за ці гроші. Однак це не означає, що за них уже ніхто не буде відповідати. Незабаром, наприклад, Ощадбанк переведуть до Фонду гарантування вкладів. Цей фонд страхує гроші вкладників приватних банків. І в разі банкрутства фінустанови, гроші вкладникам будуть відшкодовані саме з цього фонду. Тому турбуватися з цього приводу клієнтам не варто.
Навіть більше, досі держава лише номінально гарантувала клієнтам відшкодування вкладів. Насправді, в держбюджеті немає такого рядка. А тому, звідки брати гроші у випадку, якщо трапиться реальне банкрутство банку, ніхто не знає.
"Ця норма, що держава гарантує всі вклади Ощадбанку - насправді трохи декларативна. Ну, не було відповідного рядка в бюджеті, який би їй відповідав", - говорить член Ради Нацбанку Василь Горбаль.
Що буде з вартістю послуг банків
А ось у вартості послуг приватизованих банків можуть бути зміни. Адже сьогодні державні банки виконують, крім іншого, ще й соціальну місію. Зокрема, в Ощадбанку можна недорого заплатити за комунальні платежі. Крім того, вони займаються обслуговуванням пенсійних карток клієнтів.
Можна майже зі стовідсотковою гарантією стверджувати, що приватний власник, який увійде в банк, відмовиться від соціальної місії. Якщо вже він викупить частину банку, то захоче витягти з цього максимум прибутку.
"Вони відмовляться від цих всіх послуг, скоротять відділення. Ті пенсіонери, для яких Ощад - єдине вікно, щоб оплатити комуналку, будуть позбавлені цієї послуги", - вважає економіст Олексій Кущ.
При цьому, чекають нелегкі часи не лише пенсіонерів, які обслуговувалися в цих банках, але й самих працівників філій Приватбанку та Ощадбанку. Багато аналітиків вважають, що приватизовані банки різко скоротять кількість своїх відділень і відправлять більшу частину персоналу на ринок праці.
Але при цьому вони постараються також не розгубити своїх клієнтів. Вихід можуть знайти у мобільних банківських бригадах, які зможуть добиратися в найвіддаленіше село, щоб обслужити там своїх клієнтів. Вони надаватимуть мешканцям сіл повний спектр банківських послуг.
"Це отримання пенсій, банкоматні обслуговування, кредитування. Фізичні монолітні будинки заміняться на мобільні бригади", - поділився банкір Руслан Співак.
Нагадаємо, при цьому Ощадбанк може раніше стати приватним, ніж Приватбанк. По ПриватБанку поки залишається багато невирішених проблем, зокрема - судові позови, які тривають між банком і колишніми його власниками, Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.