Багато українських банків, включаючи найбільші - ПриватБанк та Ощадбанк, масово блокують рахунки своїх клієнтів. Люди скаржаться, що не можуть зняти свої гроші, заморожені на рахунках. Причому у багатьох йдеться не про гігантські суми. Можуть заблокувати навіть кілька сотень гривень.
Так відбувається через те, що банкірів зобов'язали відстежувати підозрілі транзакції, які можуть свідчити про незаконне походження грошей. Тому і ПриватБанк, і Ощадбанк, і інші банки тепер змушені відстежувати всі транзакції своїх клієнтів. Звичайно, ніхто цього не робить вручну. Однак пошукові алгоритми банків зараз "заточені" під виявлення таких підозрілих транзакцій.
Коли можуть заблокувати рахунок
- Заблокувати можуть переказ, який зроблений фізичній особі з-за кордону.
- Можуть також заблокувати переказ від юридичної особи фізичної.
- Крім того, банку може здатися нестандартною операція, яка не була раніше притаманна цьому клієнту.
- Може викликати підозру також одноманітна операція з переказу грошей, за якої вони швидко знімаються і переводяться в готівку.
- Підозрілими можуть здатися і перекази грошей одній і тій же особі через різні банки, або одній людині за різними картками із різних компаній. У всіх банкоматах є відеокамери. Врни точно відслідкують людину, який часто знімає гроші то з ПриватБанку, то з Ощадбанку, то з іншого банку, та ще й від різних компаній.
- Якщо офіційні доходи клієнта не відповідають сумі грошей, покладених ним на рахунок, такий рахунок також можуть заблокувати. Ну, наприклад, якщо ви отримуєте 10 тисяч гривень, і раптом поклали на свій рахунок у банку 100 тисяч доларів.
Що далі?
Якщо клієнт може подати документи, які підтверджують походження грошей, то банк повинен розблокувати його рахунок. Наприклад, можна представити документ про продаж великого майна або про спадщину, яка звалилася на вас. Тоді також у банку більше не буде питань до вкладника. Якщо ж таких документів немає, то в такому випадку можуть виникнути проблеми.
Крім того, і ПриватБанк, і Ощадбанк, і інші банки повсякчас удосконалюють свої пошукові системи. Тому "під приціл" потрапляє усе менше клієнтів, і все менше транзакцій здаються їм підозрілими.
Чому банки блокують гроші?
Зрозуміло, що таким чином, держава намагається вивести якомога більше грошей із тіні. Однак винахідливості наших громадян немає меж. Так, наприклад, майже півтисячі українських чиновників задекларували свої заощадження в біткоїнах. Однак у держави є підозри, що таким чином ці чиновники знайшли собі нішу для виправдання будь-яких "лівих" грошей. Адже біткоїн весь час "стрибає" в ціні, і відстежити його реальну вартість практично неможливо.
Тим часом, клієнти стали скаржитися, що банки не тільки блокують їхні транзакції, але й не віддають їм гроші з депозитів. Зокрема, одна з клієнток ПриватБанку повідомила, що у неї скінчився термін депозитного договору, і банк автоматично продовжив його ще на 9 місяців.