Тариф на електроенергію було задумано підвищувати ще в минулому році. У зв'язку з майбутнім підвищенням на спецфонді акумулювалися гроші для часткової компенсації людям їхніх витрат на оплату електрики. Таку думку висловив економічний експерт Юрій Гаврилечко.
У бюджеті й так не вистачає грошей на субсидії, а тут ще уряду довелося розщедритися на 1,4 мільярда гривень для компенсаційних виплат споживачам, які використовують електрику для опалення будинків. Цих грошей, вважає Юрій Гаврилечко, просто не могло бути в скарбниці, однак раптово вони знайшлися.
Компенсації за тариф на електрику будуть виплачувати людям зі спецфонду, який поповнюється за рахунок платежів від "Укрнафти", і виплатами, які не отримав "Нафтогаз".
Як пояснив економіст, спецфонд "Укрнафти" формується з надлишків тих платежів, які "Укрнафта" заплатила у вигляді податку на прибуток.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
"Тобто для того, щоб ці гроші з'явилися, в бюджеті минулого року, має бути не витрачена якась сума, отримана від "Укрнафти" у вигляді податку на прибуток", - говорить економіст.
Друге джерело виплат людям за високий тариф на електроенергію - це компенсаційні виплати, які уряд давав із держбюджету компанії "Нафтогаз", як постачальнику останньої надії. Отже, і "Нафтогазу" не виплатили все, що йому належало.
"Зазвичай саме в спецфонді грошей і не вистачає, бо витрачаються в повному обсязі, і потрібно десь вишукувати ще, щоб покрити витрати, які фінансуються за рахунок доходів спецфонду. Тобто там навіть в теорії ніяких грошей залишатися не повинно", - каже Юрій Гаврилечко.
З цього можна зробити висновок, що уряд спеціально притримував ці гроші для компенсаційних виплат. А отже, підвищення тарифів і, зокрема, тарифу на електроенергію, готувалося урядом не в авральному порядку, наприкінці року, а замишлялося давно. І готувалася влада до цього ґрунтовно.
... Цікаво, якби в Україні не спалахнув "тарифний майдан", на що пішли б припасені гроші?
Нагадаємо, навіть після встановлення верхнього тарифу на газ в Україні раз у раз спалахують місцеві "тарифні майдани", що загрожують перерости у всеукраїнську акцію протесту.