Today.ua

Повірка лічильників під час війни: що потрібно знати про це українцям

Повірка лічильників на газ, воду та інші комунальні послуги – це процедура, яку потрібно періодично здійснювати. При цьому для кожного приладу обліку існує своя періодичність перевірок. Проте під час війни для всіх лічильників діє загальне правило: проводити їх повірку у цей період необов'язково.

На жаль, не всі українці знають про це, чим нерідко користуються комунальники, погрожуючи споживачам усіма "смертними карами", якщо ті вчасно не зроблять повірку лічильника. Про те, чому виникають такі ситуації, і як поводитися в цьому випадку споживачам, розповіли в rbc.ua.

Повірка лічильників на воду проводиться кожні 4 роки, а газові лічильники потребують звіряння раз на 8 років. Постачальники комунальних послуг заздалегідь попереджають споживачів про свій прихід і домовляються про те, що вони прийдуть із перевіркою. Зазвичай, ця процедура займає не більше півгодини і коштує від 280 до 350 гривень. Проте за таким протоколом діють у мирний час.

А для воєнного часу було зроблено поправки. Зокрема, 5 квітня 2022 року Кабмін ухвалив постанову № 412 "Про деякі питання перевірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного часу".

Відповідно до цієї постанови, якщо термін повірки лічильника підійшов у воєнний час, то його повірку можна не робити. Причому цей дозвіл діятиме як протягом усього військового стану, так і ще три місяці після нього. Природно, що всі показання цього лічильника вважаються дійсними, і постачальники послуг мають їх приймати.

Проте насправді виходить інакше. Від клієнтів почастішали скарги, що постачальники змушують їх пройти процедуру повірки лічильників, хоча для багатьох людей це непросто Хтось зараз знаходиться далеко від дому, а у когось і грошей бракує на повірку приладу обліку. Але комунальники погрожують, що у разі відмови від перевірки, вони не братимуть до уваги показання лічильника, а нараховуватимуть клієнтам плату за нормами споживання. Зазвичай ці суми набагато вищі за реальні.

Отже, у випадках такого натиску комунальників українці повинні знати, що закон на їхньому боці, і що постачальники послуг не мають права не приймати у них показань лічильників.

Нагадаємо, в Україні запровадили мораторій на підвищення комунальних тарифів під час дії воєнного стану.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ