Дійсна угода між Польщею та Україною дозволяє громадянам України, як і громадянам Польщі, отримувати пенсію від Польщі та України. Але при цьому вони мають легально відпрацювати якийсь період у тій чи іншій країні.
Україна та Польща підписали в січні 2014 року угоду про соціальне забезпечення громадян. Відповідно до цього документа, польська пенсія може виплачуватись будь-якому громадянину України, який підлягає соціальному страхуванню. Водночас, угода діє в обох напрямках, а отже, і громадяни Польщі можуть отримувати пенсію від України.
Про це повідомляє ресурс InPoland.
При цьому майбутній пенсіонер має відповідати деяким умовам, щоби отримати право на пенсію. Наприклад, ці умови можуть бути продиктовані регламентом країни, за яким для виходу на пенсію необхідно мати певний стаж. Установа, яка визначає право на пенсію, також має враховувати періоди, відпрацьовані в іншій країні.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому такі періоди що не можуть перетинатися і накладатися один на одний. А це означає, що польська сторона не забезпечуватиме пенсії громадян України за періоди їхньої роботи у рідній країні.
Завдяки цій угоді значно спрощується отримання громадянами Польщі та України пенсій за віком або через втрату працездатності.
Таким чином, українці можуть отримати дві пенсії, проте польська сторона виплачуватиме пенсію за страховий період у Польщі, тоді як Київ – за час, відпрацьований в Україні. Тобто кожна країна виплачуватиме свою частину пенсії пропорційно часу, відпрацьованому в цій країні та зарплаті, яку платили працівникові.
Крім цього, положення договору дозволяють перераховувати пільги особам, які отримують українську пенсію і зараз проживають у Польщі, на їхні банківські рахунки в Польщі або пільги з Польщі можна відправляти на банківський рахунок в Україні.
Якщо український громадянин подав заяву на отримання пенсії у Польщі, але при цьому його польський стаж надто короткий, то Управління соцстраху має додати український робочий стаж.
Якщо ж особа вже має пенсію від Управління та живе на території України, то виплата з Польщі може перераховуватися на банківський рахунок в Україні. При цьому немає необхідності в поданні двох окремих заяв про пенсію за віком або у зв'язку зі втратою працездатності, якщо громадянин працював у Польщі та Україні. Достатньо подати заявку в тій країні, де проживає особа на даний момент часу.
Якщо громадянин проживає на території Польщі, він подає заяву до закладу соціального страхування, і Управління соціального страхування надішле її до української страхової установи.
Отже, для того, щоб отримувати польську пенсію, потрібно:
- Легально (з усіма податками та страховими внесками) відпрацювати якийсь період часу у цій країні. І, звісно, мати відповідні документи про це.
- Мати достатню кількість сумарного стажу (українського та польського), що дозволяє отримувати пенсію.
- Досягти пенсійного віку за законами Польщі.
Тоді можна претендувати на польську пенсію. При цьому, якщо ви, наприклад, відпрацювали відпрацювали 25 років в Україні та 10 років у Польщі, то свою польську пенсію ви отримуватимете лише за 10 років. За решту 25 років пенсію виплачуватиме Україна.
Нагадаємо, деякі українці можуть залишитися без своїх пенсій. У ПФУ назвали низку причин, через які можна позбутися виплат.