Today.ua

Наразі про це не говорять: що станеться з курсом долара вже у вересні

На тлі тривожних чуток щодо підвищення курсу долара аналітики упускають важливий факт: у вересні в Україну прийде багато грошей з-за кордону, і це неминуче призведе до зміцнення гривні. При цьому курс долара падатиме, зупинившись на позначці трохи вище за 38 гривень.

Такий оптимістичний прогноз дав економіст та фінансовий аналітик Віталій Шапран.

У вересні курс долара сповзе вниз. Він буде набагато нижчим за 40 гривень. Для цього є вагомі причини. На зниження валютного курсу зараз впливає кілька чинників, каже Шапран.

Аналітик назвав, що призведе до зниження курсу долара

Активізація морського експорту українського зерна. Зернова блокада прорвана. І українські аграрії почали активно експортувати своє зерно морем. Звичайно, поки що вивезено не так багато: із торішніх 20 млн тонн зерна, підготовлених на експорт, наразі морем пішло всього 1 млн тонн. Однак обсяги продажів зростають, і невдовзі кишені експортерів почнуть наповнюватися доларами, що неминуче призведе до збільшення доларової маси в країні.

"Наразі темпи вивезення прискорилися, але якусь позитивну динаміку ринок відчує не відразу", - каже аналітик.

Надходження великої грошової маси в Україну з-за кордону. На ці гроші у вигляді 8-мільярдного дешевого доларового кредиту Україна чекала ще у травні. І ще із травня цей кредит від ЄС блокувала Німеччина. Прискіпливі німці знайшли бюрократичні зачіпки, які гальмували проходження грошей.

"Якби ці кошти надійшли до України вчасно, то золотовалютні резерви НБУ не знижувалися б щомісяця на 1 млрд доларів, а зросли б приблизно на 3-4 млрд", - припускає Віталій Шапран.

І ось, нарешті, у вересні ці гроші вже мають надійти до України. Однак зараз вони прийдуть до нас на більш вигідних умовах. Якщо раніше Європа готова була нам надати кредит на 8 млрд під дуже низькі відсотки, то тепер нам готові дати 3 млрд з цієї суми взагалі безоплатно, а решту 5 млрд під дуже низький відсоток.

"Такі зміни на краще для нашого бюджету, і думаю, що у вересні ми побачимо і надходження валюти від експорту, і допомогу від ЄС. Як наслідок, ЗВР НБУ почнуть зростати, ситуація на ринку кардинально зміниться", - переконаний експерт.

При цьому він вважає, що українська влада має активніше взаємодіяти із закордонними партнерами. По суті, така допомога у розмірі 8 млрд доларів на тлі половини трильйона доларів російських активів, заблокованих на заході, виглядає зовсім крихітною. Та й то її не можуть дати вже кілька місяців через бюрократичну тяганину. І якби не ця закостеніла європейська бюрократія, зараз уся фінансова ситуація в Україні могла би піти за іншим сценарієм.

"Якби ЄС виконувалося обіцяне відповідно до домовленостей, то, можливо, не потрібно було би підвищувати облікову ставку НБУ, девальвувати гривню на 25%, та й курс на готівковому ринку був би наближений до безготівкового фіксованого курсу", - спрогнозував аналітик.

При цьому він вважає, що якщо ці гроші все ж таки нарешті у вересні вдасться отримати, то разом з експортними надходженнями аграріїв вони суттєво знизять тиск на гривню, і курс долара до кінця вересня може зупинитися на позначці 38-38,5 гривень.

Нагадаємо, як стало відомо, український уряд планує в наступному році підвищення курсу долара до 50 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ