Соняшникова олія може спровокувати конфлікт між Україною і Європою. Відносини нашої країни з Євросоюзом можуть втратити баланс на цій слизькій темі. Все - через те, що Україна має намір ввести тимчасову заборону на експорт насіння соняшнику. Таким чином, наш уряд хоче зупинити зростання цін на соняшникову олію на внутрішньому ринку.
Іншим часом такий крок тільки би вітався міжнародними партнерами. Адже в світі, і Європа не виняток, гостро стоїть проблема боротьби за ринки збуту. У більшості випадків, виробник зі своїм товаром намагається втиснутися в ринок, а не ринок ганяється за виробником. Однак у цьому році із соняшниковою олією все інакше.
"В результаті кліматичних особливостей вирощування соняшнику наявність сировини на переробних олійних підприємствах на початок маркетингового періоду (вересень 2020 року) становило лише 36,9% від наявного обсягу попереднього маркетингового періоду, а внутрішні закупівельні ціни тільки за два тижні вересня 2020 року зросли на 30% ", - пояснюють в уряді.
Іншими словами, через несприятливі погодні умови в минулому році усюди зібрали вкрай убогий урожай соняшнику, і переробні підприємства, відчувають сильний дефіцит сировини. Обсяги виробництва соняшникової олії різко скоротилися. Через це насіння соняшнику з України йде в Європі на "ура".
При цьому, як каже юрист Олена Омельченко, виключення тут можуть бути. Зокрема, якщо йдеться про глобальні екологічні проблеми, а також про пряму загрозу життю і здоров'ю громадян. Однак обмеження на експорт насіння соняшнику для виробництва соняшникової олії, під жоден із цих винятків не підходить.
Нагадаємо, при цьому головним винуватцем підвищення ціни на соняшникову олію називають Китай. Китай активно скуповує продукти і створює запаси у себе в країні. Причому Піднебесна готова платити за продовольство високі ціни. А якщо в світі зростає попит, то зростає і ціна.